Pekarová Adamová dorazila na Tchaj-wan. Doprovází ji největší česká delegace za posledních pět let

Česko je podle předsedkyně sněmovny jedním z největších přátel Tchaj-wanu. Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) to řekla po příletu do Tchaj-peje a zahájila tak svou návštěvu Tchaj-wanu. Na největší české zahraniční delegaci za posledních pět let ji doprovází ji několik poslanců, zástupců vysokých škol, bezpečnostních analytiků a asi stovka českých podnikatelů.

Tento článek je více než rok starý.

Tchaj-pej Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Tato delegace, která čítá 150 lidí celkem, je opravdu největší v našich vzájemných vztazích a za posledních minimálně pět let se jedná také o největší delegaci, kterou Česká republika do zahraničí vyslala,“ řekla Pekarová Adamová hned po příletu do Tchaj-peje.

Pekarová Adamová jednala v Soulu o spolupráci proti hybridním hrozbám. V sobotu zamíří na Tchaj-wan

Číst článek

Předsedkyni sněmovny přivítal na letišti ministr zahraničí Joseph Wu a předseda legislativního dvora Tchaj-wanu Jo Šji-kun, který zdůraznil, že vztahy mezi Prahou a Tchaj-pejí jsou blízké až sourozenecké.

Připomněl taky návštěvu předsedu senátu Miloše Vystrčila v roce 2020. Ministr zahraničí řekl, že Česko a Tchaj-wan sdílejí společné hodnoty: úctu ke svobodě a demokracii, které v Česku prosazoval Václav Havel.

„Tchaj-wan a Česká republika jsou velmi důležitými partnery v mnoha odvětvích: v politice, v obchodně-ekonomických vztazích, v oblasti vědy a výzkumu, kultury i v mezilidské spolupráci. Ostatně Česká vláda označila Tchaj-wan ve svém programovém prohlášení za jednoho ze strategických partnerů v indopacifiku. Dokládá to tedy vzrůstající trend a tendenci vztahů mezi Tchaj-wanem a Českou republikou,“ řekl Joseph Wu.

Spolu s Pekarovou Adamovou do Tchaj-peje přiletěli i podnikatelé. Tchaj-wan jim totiž nabízí množství příležitostí.

„Zájem je zejména mezi ICT firmami, které se věnují hi-tech technologiím, polovodičům, ale třeba i vesmírným projektům, respektive se zaměřují na techniku která se týká třeba družic a podobného vybavení,“ vysvětlila předsedkyně sněmovny ještě před příletem na palubě letadla z Jižní Koreje, kterou navštívila před Tchaj-wanem.

Čínská lidová republika už v únoru rozhodnutí předsedkyně sněmovny navštívit Tchaj-wan odsoudila. Peking považuje demokratický Tchaj-wan za svou nedílnou součást.

Magdaléna Fajtová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme