Pekarová Adamová dorazila na Tchaj-wan. Doprovází ji největší česká delegace za posledních pět let

Česko je podle předsedkyně sněmovny jedním z největších přátel Tchaj-wanu. Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) to řekla po příletu do Tchaj-peje a zahájila tak svou návštěvu Tchaj-wanu. Na největší české zahraniční delegaci za posledních pět let ji doprovází ji několik poslanců, zástupců vysokých škol, bezpečnostních analytiků a asi stovka českých podnikatelů.

Tchaj-pej Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Tato delegace, která čítá 150 lidí celkem, je opravdu největší v našich vzájemných vztazích a za posledních minimálně pět let se jedná také o největší delegaci, kterou Česká republika do zahraničí vyslala,“ řekla Pekarová Adamová hned po příletu do Tchaj-peje.

Pekarová Adamová jednala v Soulu o spolupráci proti hybridním hrozbám. V sobotu zamíří na Tchaj-wan

Číst článek

Předsedkyni sněmovny přivítal na letišti ministr zahraničí Joseph Wu a předseda legislativního dvora Tchaj-wanu Jo Šji-kun, který zdůraznil, že vztahy mezi Prahou a Tchaj-pejí jsou blízké až sourozenecké.

Připomněl taky návštěvu předsedu senátu Miloše Vystrčila v roce 2020. Ministr zahraničí řekl, že Česko a Tchaj-wan sdílejí společné hodnoty: úctu ke svobodě a demokracii, které v Česku prosazoval Václav Havel.

„Tchaj-wan a Česká republika jsou velmi důležitými partnery v mnoha odvětvích: v politice, v obchodně-ekonomických vztazích, v oblasti vědy a výzkumu, kultury i v mezilidské spolupráci. Ostatně Česká vláda označila Tchaj-wan ve svém programovém prohlášení za jednoho ze strategických partnerů v indopacifiku. Dokládá to tedy vzrůstající trend a tendenci vztahů mezi Tchaj-wanem a Českou republikou,“ řekl Joseph Wu.

Spolu s Pekarovou Adamovou do Tchaj-peje přiletěli i podnikatelé. Tchaj-wan jim totiž nabízí množství příležitostí.

„Zájem je zejména mezi ICT firmami, které se věnují hi-tech technologiím, polovodičům, ale třeba i vesmírným projektům, respektive se zaměřují na techniku která se týká třeba družic a podobného vybavení,“ vysvětlila předsedkyně sněmovny ještě před příletem na palubě letadla z Jižní Koreje, kterou navštívila před Tchaj-wanem.

Čínská lidová republika už v únoru rozhodnutí předsedkyně sněmovny navštívit Tchaj-wan odsoudila. Peking považuje demokratický Tchaj-wan za svou nedílnou součást.

Magdaléna Fajtová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme