Ministři zahraničí se sejdou v Paříži kvůli porušování minských dohod na Ukrajině

Ministři zahraničí Francie, Německa, Ruska a Ukrajiny se dnes sejdou v Paříži k jednáním o plnění mírových dohod z Minsku. Na jejich základě by měly být ukončeny boje mezi proruskými separatisty a vládními jednotkami na východě Ukrajiny. Týden po uzavření dohod získali separatisté kontrolu nad strategicky důležitým městem Debalcevo na východě země a sporadické boje teď pokračují kolem Mariupolu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský ministr zahraničí Philip Hammond | Zdroj: Reuters

Německo a Francie se budou snažit vzkřísit před týdnem uzavřenou mírovou dohodu. Podle francouzských zdrojů není vyloučeno, že se bude jednat i o nových sankcích vůči Rusku v případě, že Moskva bude dohodu stále porušovat.

Ukrajinská armáda podle svého mluvčího z frontové linie těžké zbraně nestáhne, dokud proruští separatisté nepřestanou s útoky. Povstalce také obviňuje, že se údajně snaží proniknout hlouběji na ukrajinské území. Velitel separatistů Eduard Basurin to ale odmítá.

Dělostřelecké palby v posledních dnech podle Kyjeva ubývá, přesto na pozice ukrajinské armády denně dopadnou desítky granátů.

Putin označil otevřenou válku Ruska s Ukrajinou za 'katastrofický scénář'

Číst článek

Západ se snaží odhadnout, zda separatisté budou pokračovat v dalším postupu. Francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius naznačil, že diplomacie může mít své hranice.

Ruský postoj k mírovým dohodám označil britský ministr zahraničí Philip Hammond za cynický. Premiér David Cameron už pohrozil Rusku dalšími sankcemi.

Jan Šmíd, Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme