Mírněme nadšení, píše tisk o startu Discovery

Raketoplán Discovery měl při startu stejné problémy jako jeho předchůdce Columbia. Ve Francii včera skončil největší proces s pedofily. Itálie žije ve strachu z útoků islámských teroristů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Startu vesmírného plavidla se věnuje severoamerický list USA Today. Mírněme nadšení, nabádá list. NASA včera oznámila, že raketoplán Discovery měl při startu stejné problémy jako jeho nešťastný předchůdce Columbia. Ten shořel poté, co jeho spodní část zasáhly úlomky izolační pěny. Porušená izolace pak nevydržela vysoké teploty při sestupu do atmosféry.

Při startu raketoplánu Discovery se v záběrech kamer objevily podezřelé úlomky, ale vesmírné plavidlo prý nepoškodily. Můžeme hovořit o štěstí, podotýká list. Pokud by se to stalo je o něco málo dříve, kdy je atmosféra hustší, mohlo by to raketoplán nenávratně poškodit, uzavírá severoamerický USA Today.

Britské listy se věnují tématu bombových útoků v Londýně, a především dopadení jednoho z atentátníků z 21. července. Včera policie zatkla jednoho z čtyřčlenné skupiny atentátníků, kteří se minulý týden pokusili provést další atentáty, píše Guardian.

Deník dále přináší podrobnosti ze života některých členů teroristické buňky a snaží se zjistit, kdy a z jakého důvodu se z azylantů stali atentátníci. Muktar Said-Ibrahim a Muktar Mohamed Saed, další dva členové teroristické buňky, se zřejmě radikalizovali ve vězení.

V britských věznicích je na 6000 muslimských vězňů a jejich osudy jsou většinou podobné - nejdříve žijí se statusem uprchlíka na britské podpoře, pak se dostanou do problémů se zákonem a ve vězení se ze zlodějů stanou militantní teroristé, konstatuje britský Guardian.

Itálie žije v pocitu, že v zemi dříve či později zaútočí islámští teroristé. V Itálii žije přes milion muslimů. Někteří jako dočasní imigranti, jiní se usadili na trvalo. Po londýnských atentátech jsou Italové zmatení. Jak se mají dívat na své sousedy muslimy? To je otázka, kterou se zabývá i dnešní tisk.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vědunka Lunardi cituje z italského tisku

Udělením tvrdých trestů včera skončil největší proces s pedofily ve Francii. Dva hlavní viníci si odsedí až 28 let ve vězení za organizovaní sítě, která systematicky zneužívala děti a nutila je k prostituci. Celkem bylo obviněno 65 lidí, pouze tři z nich byli nakonec propuštěni. Více z International Herald Tribune.

Skupina pedofilů v letech 1999 až 2002 sexuálně zneužívala 45 dětí ve věku od šesti měsíců do 14 let, informuje list. Děti byly svými rodiči, prarodiči nebo známými "půjčovány" za peníze nebo alkohol a cigarety. Více než polovina z obviněných jsou nezaměstnaní, závislí na státní podpoře.

Alarmující je také vysoký počet žen, které se na pedofilii podílely, většinou matek znásilňovaných dětí. Mimochodem, podle obhajoby byla většina z odsouzených ve svém vlastním dětství také sexuálně zneužívána, dodává International Herald Tribune.

Po teroristických útocích si lidé stále častěji kladou otázku, která země je vlastně nejbezpečnější. Podle norského listu Aftenposten je prý v Evropě v současné době nejvíce bezpečno v Norsku a Švédsku. Deník svoje tvrzení opírá o názory světových odborníků na terorismus. Ti sestavili pomyslný žebříček evropských zemí, které mohou být terčem teroristických útoků.

Podle expertů je v čele žebříčku Itálie, naopak skandinávské země se na seznam vůbec nedostaly. A to ani Dánsko, jehož vojáci působí v Iráku. Teroristické útoky tak paradoxně pomohly cestovnímu ruchu ve Skandinávii, dodává list. Stále více turistů totiž mění cíl své dovolené a volí raději pobyt v zemích, o které, řečeno s nadsázkou, teroristé nemají zájem, uzavírá norský Aftenposten.

Martin Hromádka, Zuzana Boleslavová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme