Střelba v sídle ruské tajné služby má jednu oběť. Kreml zatím incident neoznačil za terorismus

Jeden mrtvý a pět zraněných - taková je bilance čtvrteční střelby u sídla ruské tajné služby FSB v centru Moskvy. Útočníka na místě zastřelily bezpečnostní složky. Ruská média označila za střelce devětatřicetiletého muže. Motiv střelby zůstává neznámý.

Moskva (Aktualizováno: 10:14 20. 12. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na místě během incidentu zasahovaly ruské speciální jednotky | Foto: SHAMIL ZHUMATOV | Zdroj: Reuters

Ruské úřady zatím incident neoznačily za teroristický čin. V této chvíli ho vyšetřují jako útok na příslušníky bezpečnostních sil. S výjimkou jednoho postřeleného civilisty jsou všichni ostatní ranění i jedna oběť zaměstnanci ruské tajné služby. Oficiální cestou ruské úřady motiv zatím neupřesnily.

‚Policie posílá všechny pryč.‘ Útočník v Moskvě zastřelil příslušníka tajné služby přímo v jejím sídle

Číst článek

Nedá se však vyloučit, že tuto formální kvalifikaci ruské úřady ještě změní. Jak řekl ruskému deníku Kommersant generál-major FSB ve výslužbě, bývalý rozvědčík Aleksandr Michailov, střelba nesla rysy teroristického činu.

Jak uvádí agentura AFP, ruská média v pátek označila za pachatele Jevgenije Marjuchova, devětatřicetiletého bývalého bezpečnostního pracovníka z města Podolsk, které se nachází 40 kilometrů jižně od Moskvy. Úřady zatím totožnost útočníka nepotvrdily.

Střelba během koncertu

Výstřely se začaly ozývat okolo šesté večer místního času. Tedy v době, kdy se v Kremlu konal koncert na počest zaměstnanců ruských bezpečnostních sil. Na pátek totiž připadá den, kdy si ruské síly, kromě FSB i další tajné služby, připomínají jako i další profese v Rusku svůj každoroční svátek, za sovětského svazu neoficiálně známý jako den čekistů. Akce se také osobně zúčastnil prezident Vladimir Putin, který je sám někdejším příslušníkem sovětské tajné služby a mezi roky 1998 a 1999, než se stal premiérem, tak taky její nástupnickou organizaci FSB přímo vedl.

FSB také vyvrátila informace, že střelců bylo víc. Útočník měl jednat sám a přímo do budovy tajné služby údajně nevniknul. Podle deníku Kommersant se o to ale měl pokusit. Deník s odvoláním na zdroje v bezpečnostních složkách píše o tom, že u bezpečnostní kontroly u vstupu byl odhalen a následně utekl ven na ulici, na parkoviště před budovou, kde začal střílet. Zlikvidovat ho měl odstřelovač.

Deník Kommersant také píše, že útočník střílel z modernizované verze útočné pušky Kalašnikov, v batohu měl ale mít další munici, granát a výbušninu, kterou museli zlikvidovat pyrotechnici s robotem. Oficiálně ruské úřady žádné detaily ani v tomto ohledu zatím neupřesnily.

Ivana Milenkovičová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme