‚Rusko zůstává věrné závazkům‘. Kreml odmítl tvrzení USA, že použil na Ukrajině chlorpikrin

Kreml ve čtvrtek označil za nepodložená tvrzení Spojených států, že ruské invazní síly použily proti ukrajinským vojákům chemické látky, a porušily tak mezinárodní úmluvu o chemických zbraních. Rusové podle Washingtonu proti ukrajinským silám nasadili dusivou látku chlorpikrin i chemické prostředky k potlačování nepokojů.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimir Putin

Kreml odmítá použití chemických zbraní | Foto: Evgenia Novozhenina | Zdroj: Reuters

„Rusko bylo a zůstává věrné svým závazkům v rámci mezinárodního práva v této oblasti,“ reagoval ve čtvrtek na dotaz novinářů mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov podle ruské agentury Interfax.

USA obvinily Rusko, že na Ukrajině porušuje úmluvu o chemických zbraních

Číst článek

Rusko zahájilo rozsáhlou invazi do sousední země v únoru 2022, ale narazilo na silný ukrajinský odpor a z některých regionů se následně stáhlo nebo Ukrajinci invazní vojska vyhnali.

V současné době se odehrávají tvrdé boje na východě a jihu Ukrajiny, kde podle dostupných zpráv ukrajinské jednotky čelí nedostatku munice a Rusové pomalu postupují.

Americké ministerstvo zahraničí ve středu uvedlo, že Rusové se uchýlili k použití chemických látek a nejde o ojedinělý incident. „Pravděpodobně je to vedeno snahou ruských sil vytlačit ukrajinské síly z opevněných pozic a dosáhnout taktických zisků na bojišti,“ uvedla americká diplomacie podle agentury Reuters.

Chlorpikrin je na seznamu zakázaných dusivých látek Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) se sídlem v Haagu, jejímž úkolem je monitorovat dodržování Úmluvy o zákazu vývoje, výroby, skladování a použití chemických zbraní (CWC) z roku 1993. Rusko i USA se k úmluvě připojily.

Ukrajinská armáda podle Reuters dříve uvedla, že Rusko v souvislosti se svou zvýšenou snahou o postup na frontě na východě Ukrajiny stále častěji používá látky k potlačování nepokojů.

Kromě chlorpikrinu jsou to také plyny CS a CN, které jsou součástí slzného plynu. Zatímco civilisté během protestů mohou obvykle plynu na potlačování nepokojů uniknout, vojáci v zákopech bez plynových masek musí buď prchat pod nepřátelskou palbou, nebo riskovat udušení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme