Mše za vůdce fašistického režimu v Chorvatsku vyvolala protesty

V hlavním městě Chorvatska, v Záhřebu, uctili památku Anteho Paveliće, vůdce fašistického režimu v Chorvatsku za druhé světové války. Důrazně proti tomu vystoupilo Centrum Simona Wiesenthala, které vyhledává bývalé fašistické zločince.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Centrum Záhřebu | Foto: Martin Dorazín

K bazilice v centru Záhřebu, kde se mše za Anteho Paveliće konala, přišlo několik desítek lidí. Byli mezi nimi jak ti, kdo Paveliće uznávají jako hrdinu či jako historickou postavu, tak ti, kteří zásadně nesouhlasí s tím, aby se na jeho památku sloužily mše.

Na transparentech například bylo vidět, že přišli příznivci Antify, ale poměrně výrazný vzkaz poslalo také Wiesenthalovo centrum. Připomínka Paveliće podle něj byla urážkou stovek tisíc nevinných obětí. Centrum se také pozastavilo nad tím, že se mše konala v hlavním městě členské země Evropské unie.

„Je těžké uvěřit, že se stovky lidí shromáždily v centru hlavního města členské země Evropské unie, v blízkosti židovské komunity v Záhřebu, aby uctily památku jednoho z nejhorších pachatelů masových vražd v Evropě,“ prohlásil ředitel střediska Efraim Zuroff.

Organizátoři protestu založili facebookový profil nazvaný Ustašovci jsou největší hanbou Chorvatů a z amplionů před bazilikou znělo, že Pavelić byl válečný zločinec, který nepatří do veřejného prostoru Chorvatska.

„Je odpovědný za 200 tisíc vražd, z toho 20 tisíc dětí. Je odpovědný za koncentrační tábory,“ hlásali jeho odpůrci.

Mše za Paveliće se nejen v Záhřebu, ale třeba i ve Splitu pořádají každoročně, tentokrát ji ale sloužili v bazilice uprostřed města. Bylo to u příležitosti 55. výročí Pavelićova úmrtí.

Ante Pavelić byl vůdcem Nezávislého státu Chorvatsko a ustašovského hnutí. Právě ustašové byli odpovědni za smrt statisíců Srbů, Židů, Romů a anifašistů.

Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme