Mušaraf opět podpořil americký zásah v Afghánistánu
Pákistánský prezident Parvíz Mušaraf opět podpořil americkou vojenskou operaci v Afghánistánu. Požadoval nicméně, aby nálety byly krátké a přesné. Po setkání s americkým ministrem zahraničí Colinem Powellem v Islámábádu se Mušaraf vyslovil také pro to, aby v budoucí afghánské vládě byli zástupci opoziční Severní aliance, umírnění představitelé Talibanu a roli by v ní měli hrát i kmenová náčelníci a bývalý král Zahír šáh. Powell prohlásil, že nynější krize vedla ke zlepšení americko-pákistánských vztahů. Oba představitelé jednali také o sporu o Kašmír. Colin Powel odletěl do Dillí, kde bude jednání o dlouhodobém sporu Indie a Pákistánu pokračovat.
Pákistán u této příležitosti vyslovil své hluboké politování nad smrtí nevinných lidí a ničení jejich majetku. Pozorovatelé konstatují, že politické a ekonomické řešení krize je nyní v pozadí vojenských operací. Pákistán rovněž velmi znepokojuje stávající situace v Kašmíru, kde včera došlo k novým střetům mezi pákistánskou a indickou armádou, která ostřelovala pákistánské pozice. Colin Powel přinesl do Pákistánu poselství od amerického prezidenta Bushe, který poukazuje na současnou situaci v Afghánistánu a vyzívá obě země ke zdrženlivosti.
Spojené státy chtějí Pákistán plně zapojit do protiteroristické koalice a prezident Mušaraf naoplátku žádá větší ekonomickou a politickou podporu, zejména ve výbušné otázce Kašmíru. Powel zatím pouze prohlásil, že obě strany musí respektovat stávající hranice.
V několika pákistánských městech mezitím probíhaly mohutné demonstrace proti příjezdu šéfa americké diplomacie do země. Jak informuje zvláštní zpravodaj Radiožurnálu v oblasti Alexandr Pícha, přestože muslimští radikálové pálili americké symboly a vzývali Usámu bin Ládina, vojáci udrželi v zemi relativní klid. V Kvétě armáda obsadila strategické body obrněnými transportéry a polovojenské jednotky přímo usměrňovaly asi desetitisícové shromáždění stoupenců Talibanu. Vojáci stříleli do vzduchu v Karáčí, ale nejsou hlášeni mrtví ani zranění.
Z Afghánistánu nadále prchají před bombardováním denně stovky lidí. Jejich cílovou oblastí je především sousední Pákistán, kde se také nachází mnoho uprchlických táborů. Alexandr Pícha z provinčního města Kvéta hlásí, že tamní úřady ani vedení místních nemocnic však nemají konkrétní přehled o tom, kolik jich bylo do města dopraveno.