Mušaraf opět podpořil americký zásah v Afghánistánu

Pákistánský prezident Parvíz Mušaraf opět podpořil americkou vojenskou operaci v Afghánistánu. Požadoval nicméně, aby nálety byly krátké a přesné. Po setkání s americkým ministrem zahraničí Colinem Powellem v Islámábádu se Mušaraf vyslovil také pro to, aby v budoucí afghánské vládě byli zástupci opoziční Severní aliance, umírnění představitelé Talibanu a roli by v ní měli hrát i kmenová náčelníci a bývalý král Zahír šáh. Powell prohlásil, že nynější krize vedla ke zlepšení americko-pákistánských vztahů. Oba představitelé jednali také o sporu o Kašmír. Colin Powel odletěl do Dillí, kde bude jednání o dlouhodobém sporu Indie a Pákistánu pokračovat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Colin Powell

Colin Powell | Zdroj: ČTK

Pákistán u této příležitosti vyslovil své hluboké politování nad smrtí nevinných lidí a ničení jejich majetku. Pozorovatelé konstatují, že politické a ekonomické řešení krize je nyní v pozadí vojenských operací. Pákistán rovněž velmi znepokojuje stávající situace v Kašmíru, kde včera došlo k novým střetům mezi pákistánskou a indickou armádou, která ostřelovala pákistánské pozice. Colin Powel přinesl do Pákistánu poselství od amerického prezidenta Bushe, který poukazuje na současnou situaci v Afghánistánu a vyzívá obě země ke zdrženlivosti.

Spojené státy chtějí Pákistán plně zapojit do protiteroristické koalice a prezident Mušaraf naoplátku žádá větší ekonomickou a politickou podporu, zejména ve výbušné otázce Kašmíru. Powel zatím pouze prohlásil, že obě strany musí respektovat stávající hranice.

V několika pákistánských městech mezitím probíhaly mohutné demonstrace proti příjezdu šéfa americké diplomacie do země. Jak informuje zvláštní zpravodaj Radiožurnálu v oblasti Alexandr Pícha, přestože muslimští radikálové pálili americké symboly a vzývali Usámu bin Ládina, vojáci udrželi v zemi relativní klid. V Kvétě armáda obsadila strategické body obrněnými transportéry a polovojenské jednotky přímo usměrňovaly asi desetitisícové shromáždění stoupenců Talibanu. Vojáci stříleli do vzduchu v Karáčí, ale nejsou hlášeni mrtví ani zranění.

Z Afghánistánu nadále prchají před bombardováním denně stovky lidí. Jejich cílovou oblastí je především sousední Pákistán, kde se také nachází mnoho uprchlických táborů. Alexandr Pícha z provinčního města Kvéta hlásí, že tamní úřady ani vedení místních nemocnic však nemají konkrétní přehled o tom, kolik jich bylo do města dopraveno.

Pavla Jazairiová, Alexandr Pícha, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme