Na politické scéně KLDR dochází k radikálním změnám

Severokorejský parlament jmenoval nového premiéra země. Stal se jím jeden z nejbližších spojenců komunistického vůdce Kim Čong- ila - Čche Jong-rim. Ten doposud zastával významná místa v komunistické straně v Pchongjangu. Podle serveru BBC mohla změnu způsobit současná diplomatická roztržka s Jižní Koreou a nepovedená měnová reforma z loňského roku. Ve hře ale mohou být i manévry kvůli předání moci na syna současného vůdce Kim Čong-ila.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Propagandistický plakát, Moranbong, Pchjongjang | Foto: Velvyslanectví ČR v Pchjongjangu

„Jedná se o velmi zajímavou změnu v několika ohledech. Letos již potřetí se koná zasedání nejvyššího lidového shromáždění, což je severokorejská obdoba parlamentu. Tento legislativní orgán byl v minulosti dlouhodobě neaktivní a scházel se pouze jednou za rok,“ říká koreanista Petr Bláha a pokračuje:

Přehrát

00:00 / 00:00

O politické situaci v KLDR mluvil na Rádiu Česko koreanista Petr Bláha.

„Toto jmenování pravděpodobně souvisí s otázkou nástupnictví a se snahou vyslat signál navenek. I další výměny na nejvyšších severokorejských postech by měly zajistit hladké nástupnictví syna Kim Čong-ila - Kim Čong-una. Nově jmenovaný premiér je vystudovaný ekonom, což by mohlo naznačovat, že se Severní Korea vážně zamýšlí nad svojí ekonomickou situací a chce s ní něco dělat. Je ovšem otázkou, jakým hráčem nový premiér, kterému je již přes 80 let, bude.“

Analytici v jeho jmenování vidí přípravu na hladké předání moci do rukou Kimova nástupce, jímž by podle nejčastějších spekulací měl být jeho nejmladší syn Kim Čong-un. Do Národní obranné komise, dosadil severokorejský vůdce Kim Čong-il svého švagra, který bude vykonávat post místopředsedy a zajistí hladké nástupnictví vládnoucí dynastie.

Nový místopředseda Čang je jedním z Kimových nejbližších politických spojenců. Podle některých zdrojů dohlížel na státní záležitosti v době, kdy se "milovaný vůdce" zotavoval po mrtvici v roce 2008. Od té doby se spekuluje o jeho zdraví, v samotné Koreji je to ale nejpřísněji střežené tajemství.

Situace v Severní Koreji je napjatá poté, co popravila v březnu ministra, kterému se nepovedla měnová reforma. Ta měla zabránit volnému obchodu, ve skutečnosti se ale obchod v zemi prakticky zastavil a ceny stouply. Objevily se také zprávy o hladomoru v některých provinciích.

Martin Křížek, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme