Na Slovensku začala časově neomezená stávka zaměstnanců ve školství

Na Slovensku začala časově neomezená stávka zaměstnanců ve školství. Nejenom učitelé, ale třeba i školníci nebo kuchařky ve školních jídelnách si tak chtějí vynutit vyšší platy. Tři čtvrtiny slovenských základních a středních škol jsou proto ode dneška až do odvolání zavřené.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Největší třída v budově koryčanského zámku | Foto: Pavel Sedláček

Nejpočetněji se do stávky zapojily školy na východním Slovensku.

Školské odbory požadují zvýšení platů o 10 procent, vláda nabídla jen pět procent. Nejde však jen o mzdy, ale i o větší příspěvky ze státního rozpočtu do školství. Na opravy škol nebo na nové pomůcky.

„Tam, kam jsme se dopracovali, nevím jestli vlastní vinou, ale učitel opravdu klesl v hodnocení společenského postavení velmi nízko,“ říká ředitelka bratislavského gymnázia Jána Papánka Gabriela Dorňáková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bratislavský zpravodaj ČRo Vojtěch Berger se přihlásil po demonstraci slovenských učitelů do Ozvěn dne

K hlasitému protestu se dnes dopoledne sešlo několik tisíc učitelů a zaměstnanců škol před bratislavským Domem odborů. „Dnes může ve škole učit jen ten, který si to může dovolit. Pokud má živitele nebo další práci. Já mám naštěstí manžela a můžu učit,“ říká jedna z účastnic.

Jak dlouho stávka potrvá, odboráři nechtějí nahlas odhadovat. Připouštějí ale, že po několika dnech by mohla řada zaměstnanců přestat stávkovat z finančních důvodů. Během stávky totiž nejenom přicházejí o mzdu, ale musejí si také sami platit i zdravotní odvody.

Stávkové odhodlání slovenských učitelů možná zhatí nízké platy, o které jde

Číst článek

Některá města nabízejí rodičům možnost umístit děti do center volného času, kde o ně bude postaráno namísto školy. V klubech dostanou děti najíst a je pro ně připravený náhradní program. Také bratislavský magistrát otevřel různé prostory, kde mohou děti strávit čas místo vyučování.

Igor Maňour, Vojtěch Berger, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme