Německá SPD v Hesensku prochází vážnou krizí

I více než měsíc po zemských volbách zůstává otázkou, kdo bude vládnout v německé spolkové zemi Hesensko. Koaliční "námluvy" mezi sociální demokracii a postkomunisty způsobily vážnou krizi v SPD. Ta vedla dokonce k úvahám o odstoupení šéfa druhé nejsilnější strany Kurta Becka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zemský znak Hesenska | Foto: cs.wikipedia.org

Toho dnes v Berlíně předsednictvo strany plně podpořilo a sám Beck prohlásil, že si není vědom toho, že by porušil dané slovo. Podle kritiků, ale navzdory ujišťování z předvolební kampaně o opaku, dal šéfce hesenské SPD Andree Ypsilantiové zelenou k vyjednávání s postkomunisty.

Podpoře ze strany krajní levice ale udělala čáru přes rozpočet jedna z poslankyň sociální demokracie, která vládu zvolenou díky hlasům postkomunistů odmítla podpořit. Andrea Ypsilantiová z SPD se na to konto o post hesenské premiérky odmítla ucházet.

Do hry se tak nenápadně vrací dosavadní předseda hesenské vlády Roland Koch, jehož CDU nedávné volby nejtěsnějším rozdílem vyhrála. Ten nevyloučil variantu spolupráce křesťanských demokratů s liberály a Zelenými, v krajním případě i bez vlastní účasti.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme