Německá vláda prý neprojevila zájem o propuštění svého občana z Guatánama

Bývalý americký zmocněnec pro Guantánamo obvinil bývalou německou vládu, že nikdy neprojevila zájem na propuštění Murata Kurnaze. Tento v Německu narozený Turek strávil v nechvalně proslulém vězení celkem čtyři roky, než byl propuštěn jako nevinný. Slova bývalého člena americké administrativy dále přitížila německému ministru zahraničí Steinmeierovi. Ten ale všechna obvinění odmítá.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

"Pokud byli Američané vždy připravení Murata Kurnaze propustit, pak není zřejmé, co jim v tom bránilo," řekl mluvčí německé diplomacie Martin Jäger.

Reagoval tak na slova bývalého zmocněnce americké vlády Pierra Prospera. Ten v televizi ARD prohlásil, že se někdejší Schröderův kabinet ani nepokusil o Kurnazově propuštění jednat.

Právě to ale před vyšetřovacím výborem Spolkového sněmu tvrdil Frank-Walter Steinmeier, který byl v inkriminované době šéfem kancléřského úřadu. Zodpovídal taky za činnost zpravodajských služeb, které kabinetu dodaly mylné nebo zkreslené informace o Kurnazově nebezpečnosti.

Prosper zpochybnil i další Steinmeierovy výroky týkající se podmínek, které si údajně Washington za propuštění brémského rodáka kladl. Ministr za sociální demokracii se zatím těší podpoře vlastní strany a ani koaliční partneři z CDU se netváří, že by Steinmeiera chtěli obětovat.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme