Německo a Itálie čelí rozmarům počasí

Rozsah důsledků sněhové kalamity v okolí západoněmeckého Münsteru nabírá stále nových rozměrů. Podle nejnovějších údajů bylo bez proudu, světla a tepla už čtvrtou noc mnohem více lidí, než se původně uvádělo. Devadesát tisíc obyvatel oblasti si prožilo trable, které německá média přirovnávají k ruské Sibiři. Problémy s počasím zaznamenává také Itálie. Střed země sužují deště a záplavy, sever naopak mimořádně nízké teploty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stržené pokroucené stožáry vysokého vedení po sněhové kalamitě v Německu | Foto: ČTK/EPA

Podle nejnovějších informací z postižených míst západního Německa bylo k elektrické síti znovu připojeno 35 tisíc lidí. Přesto je ale stále okolo padesáti tisíc obyvatel Münsterlandu odříznuto od civilizace.

Na místě pomáhají mobilní generátory, ve venkovských oblastech se daří zatím obnovit dodávky elektřiny ze 70 procent. Na 500 usedlíků bylo evakuováno, aby rozvodné závody RWE mohly bezpečně instalovat nové stožáry vysokého napětí, které v minulých dnech strhly bouře a mráz.

Tváří tvář sílící kritice rozvodné závody popírají obvinění, že síť zkolabovala vinou úsporných omezení, už také oznámily záměr investovat v následujících patnácti letech 40 miliard do modernizace elektrické sítě.

Střední Itálii zaskočila voda, severní mráz

Problémy přináší počasí i v Itálii, která v obavách očekává další silné srážky. 48 hodin nepřetržitých dešťů ve středu země a mimořádně nízké teploty na severu mají na svědomí velké škody v zemědělství a na silnicích.

Řím je v pohotovosti kvůli zvýšené hladině řeky Tibery. Meteorologové hlásí na dnešek další silné deště ve střední Itálii a to by tentokrát mohlo znamenat, že se hladina řeky zvedne ještě více než v právě uplynulých dnech a voda by mohla zaplavit severní část města.

Středoitalské oblasti hlásí velké škody v zemědělství kvůli záplavám a také poškozené silnice i zničené mosty. Rozbouřené moře ztěžuje námořní spojení s ostrovy.

Severní Itálie si zase stěžuje na nečekané mrazy, které se letos ohlásily o měsíc dříve než obvykle a mají na svědomí velké škody v zemědělství.

Vědunka Lunardi, Marie Matúšů, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme