Dopravu v Berlíně blokují klimatičtí aktivisté, snaží se přilepit k asfaltu. Sanitky uvízly v kolonách

Berlínskou dopravu od rána blokují protesty klimatických aktivistů. Hnutí Poslední generace chce ochromit celé hlavní město. Jeho přívrženci se proto snaží přilepit k asfaltu na všech hlavních tazích.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klimatičtí aktivisté v Berlíně zablokovali dopravu na desítkách míst

Klimatičtí aktivisté v Berlíně zablokovali dopravu na desítkách míst | Foto: Christian Mang | Zdroj: Reuters

Berlínští záchranáři museli vyhlásit poplach. Podle informací deníku Tagesspiegel totiž většina sanitek uvízla v kolonách, a volných je tak jen pár vozů. Aktivisté slíbili, že zásahovým autům umožní průjezd, reálně se tak ale nestalo.

Policisté se snaží všechny protesty urychleně ukončit. Jenže za blokování dopravy můžou udělovat nanejvýš pokuty. Zpravodajský portál t-online napsal, že kvůli blokádám je v ulicích asi 500 policistů.

Meteoroložka Kliegrová: Klima se měnilo, mění a bude měnit. Záleží ale na příčinách a rychlosti změn

Číst článek

Hnutí Poslední generace svolalo do města na 800 příznivců, a naráz tak dokáže ochromit desítky různých silnic. Podle hnutí má jít o časově neomezenou blokádu. Protesty začaly před týdnem ve vládní čtvrti a v pondělí se rozšířily po celém Berlíně.

Demonstranti se často rychleschnoucím lepidlem lepí k vozovkám, aby zkomplikovali dopravu. Rovněž se lepí k uměleckým dílům, která také polévají různými tekutinami. V centru Berlína u Braniborské brány hnutí v prosinci uřízlo vrchol vánočního stromu, čímž chtělo ukázat na to, že z přicházející klimatické katastrofy zatím vidíme jen špičku. Řada aktivistů se za své činy musí zodpovídat před soudy.

Hnutí požaduje, aby vznikla státní komise a navrhla, jak by se Německo do pár let zbavilo fosilních paliv, tyto závěry by pak měl posoudit parlament. Vláda nátlak odmítá.

Václav Jabůrek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme