Německo čekají volby do Bundestagu

Němečtí voliči mají poslední hodiny, aby se rozhodli, koho budou volit do Bundestagu. V neděli si obyvatelé SRN zvolí v pořadí už 16. Spolkový sněm. Zatímco už teď je jisté, že do něj neproniknou extremisté, počet nerozhodnutých voličů je letos v Německu rekordní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gerhard Schröder na předvolebním shromáždění | Zdroj: ČTK

Historické skóre vítězství je dosud na straně pravice. SPD se dostala k moci až v polovině 60. let, a to jen ve velké koalici s unionisty. Podle některých prognóz by letošní výsledky mohly vést opět k takovému patovému řešení.

Radikální strany podle všeho do Bundestagu neproniknou. V prvních volbách v roce 1949 už neexistující Komunistická strana Německa získala necelých 6 procent. V roce 1969 uspěla 4 procenty neonacistická NPD.

Nerozhodnutých je letos rekordních 30 procent voličů. "Je to velký stres. Jsme pořád na cestách, od rána do večera a často do noci, abychom přesvědčili co možná nejvíce lidí," řekl Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu volební lídr CDU v Hesensku Franz Josef Jung.

Marián Vojtek, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme