Politik AfD kritizoval berlínský památník holokaustu. Aktivisté mu jeho kopii postavili přímo u domu

Když se Björn Höcke podívá ze svého dvorku na jednu stranu, má utěšený výhled. Nad jeho vesničkou Bornhagen ve středním Německu se tyčí zřícenina hradu ze 14. století. Pohled na druhou stranu od středy politika Alternativy pro Německo (AfD) ale nejspíš těší méně. Na pozemku vedle jeho domu totiž „vyrostlo“ 24 betonových bloků ve tvaru berlínského pomníku holokaustu a nemusí zmizet nijak brzo.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kopie berlínského památníku holokaustu u domu politika Björna Höckeho

Kopie berlínského památníku holokaustu u domu politika Björna Höckeho | Foto: Zentrum für Politische Schönheit

Památník hanby. Tak letos v lednu nazval Björn Höcke památník holokaustu v Berlíně. Ve svém projevu zároveň vyzval k přehodnocení toho, jak Německo vnímá svou válečnou historii.

Německé sdružení Centrum pro politickou krásu teď chce, aby své postoje přehodnotil sám Höcke. Jako vizuální pomůcka mu má posloužit zmenšená kopie památníku, který odsoudil.

Berlínský originál tvoří 2711 betonových bloků, které v centru města zabírájí plochu velkou zhruba jako pražské Staroměstské náměstí. V Bornhagenu se aktivisté museli spokojit s mnohem menší pozemkem sousedícím s Höckeho domem. Na ten se jim podařilo vtěsnat 24 bloků stejného tvaru a v podobné struktuře jako u originálu.

Akci pomocí crowdfundingu podpořilo téměř 3000 lidí, kteří vysbírali 82 tisíc eur. Podle stránky projektu bude provoz „památníku“ stát 8400 eur ročně a spolu se vstupními náklady ho v tuto chvíli dokážou aktivisté provozovat do prosince 2022. Součástí provozu jsou online webkamery nebo oprava škod. Dárce ale vyzývají k tomu, aby věnovali více a dali tak politikovi více času na přemýšlení.

Björnu Höckemu ale dali možnost přemýšlení i zkrátit. „Dáváme 'Berndovi' nabídku: pokud stejně jako Willy Brandt padne před památníkem na kolena a upřímně požádá o odpuštění německých válečných zločinů během druhé světové války, uděláme to jako tajné služby a zbavíme se všech důkazů,“ uvedl v prohlášení Stefan Pelzer.

Odkazoval přitom na slavné gesto německého kancléře z prosince 1970, kdy Brandt poklekl u vzpomínky na oběti z varšavského ghetta.

Ve čtvrtek kolem poledne ještě nic nenaznačovalo tomu, že by k něčemu takovému mělo v malé německé vesničce dojít. Centrum pro politickou krásu muselo z obav o bezpečnost stáhnout své zaměstnance, na které ve středu zaútočili blíže neoznačení Höckeho „zaměstnanci a přátelé“. Dílo tak od středečního večera hlídá policie.

Portál Euronews upozornil na to, že Höcke si podle dostupných záběrů prohlížel „památník“ ze svého pozemku, ale nevyjádřil se k němu.

Bau das Holocaust-Mahnmal vor Höckes Haus! from Zentrum für Politische Schönheit on Vimeo.

mos Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme