V Německu zadrželi bývalou sekretářku z koncentračního tábora, nepřišla k soudnímu procesu

Německá policie zadržela bývalou sekretářku v nacistickém koncentračním táboře Stutthof, která se ve čtvrtek nedostavila k soudu v Itzehoe. Večer pak na ni soud uvalil vazbu. V severoněmeckém městě měl začít proces, v němž je 96letá žena obžalovaná z napomáhání vraždám více než 11 tisíc vězňů za druhé světové války. Soudce na ni kvůli tomu vydal zatykač, informovala agentura DPA.

Berlín (Aktualizováno: 21:24 30. 9. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Do konce druhé světové války zemřelo ve Stutthofu, jeho pobočných táborech a při místních pochodech smrti na 65 tisíc lidí | Zdroj: Profimedia

„Obžalovaná je na útěku... vydali jsme na ni zatykač,“ uvedl ještě dopoledne předsedající soudce Dominik Gross. Kvůli její absenci pak odročil jednání na 19. října. Po několika hodinách se ale ženu podařilo nalézt, podle informací deníku Bild v hamburské městské části Langenhorn.

Zdravotní způsobilost ženy pak přezkoumal lékař a soud rozhodl, že zatykač bude uplatněn. „Soud obžalované sdělil zatýkací rozkaz. Nyní bude umístěna do vazebního zařízení,“ uvedla mluvčí soudu Frederike Milhofferová.

Pět set trestů smrti a 2000 lidí do koncentračních táborů. Uplynulo 80 let od vyhlášení stanného práva

Číst článek

Irmgard Furchnerová pracovala v táboře poblíž Gdaňsku v letech 1943 až 1945 jako sekretářka, písařka a stenotypistka pro tamního velitele Paula Wernera Hoppea. Mimo jiné tak podle prokuratury přepisovala jeho rozkazy k popravám či seznamy deportovaných, kteří pak zamířili vlaky do Osvětimi.

V době, kdy byla ve Stutthofu zaměstnaná, jí bylo 18 a 19 let, proto její případ skončil u soudu pro mladistvé v Itzenhoe.

Stutthof původně od roku 1940 sloužil jako tak zvaný pracovně-výchovný tábor, kterým prošly desetitisíce Poláků a občanů Sovětského svazu, internováni v něm ale byli i političtí vězni, lidé podezřelí ze zakázaných homosexuálních styků nebo svědkové Jehovovi. Od poloviny roku 1944 do Stutthofu mířily tisíce Židů z Pobaltí či polští civilisté zatčení po potlačení varšavského povstání.

Do konce druhé světové války zemřelo ve Stutthofu, jeho pobočných táborech a při místních pochodech smrti na 65 000 lidí. Součástí zařízení byla i plynová komora, mnoho vězňů bylo zavražděno zastřelením či pomocí fenolových injekcí do srdce. Tisíce lidí vyhladověly k smrti.

Loni soud udělil dvouletý podmíněný trest muži, který za války pracoval v táboře Stutthof jako dozorce. V době verdiktu mu bylo 93 let. Prokuratura ho obžalovala z napomáhání vraždě více než 5000 vězňů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme