New Orleans si připomíná africkou kulturu svých černošských předků

Američané si připomněli 45 let od vraždy aktivisty a černošského kazatele Martina Luthera Kinga. U této příležitosti Spojené státy zveřejnily dosud nepublikované video ze zadržení Kingova vraha. K místům s největším počtem Afroameričanů v USA patří bezesporu New Orleans. Na černošskou kulturu jsou tam náležitě hrdí a tradičně si ji připomínají.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jižanské centrum patří k sídlům s největším počtem Afroameričanů v USA

Jižanské centrum patří k sídlům s největším počtem Afroameričanů v USA | Foto: Julie Urbišová

Když se na americký jih začali v první polovině 18. století dovážet první otroci z Afriky, nikdo určitě netušil, jak moc se zapíší do zdejší historie.

„Africká kultura je vlastně kultura New Orleans," říká Mama Jamilah v přestávce svého tanečního představení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na černošskou kulturu v New Orleans jsou místní náležitě hrdí

Bosá a oblečená do barevných plátěných šatů dovezených z Mali předvádí tance několika afrických kmenů za doprovodu mladé neworleanské kapely. Energie proudí všemi směry. Tančí stejně, jako tančili v New Orleans otroci ve volném čase už před stovkami let.

„Platil zde takzvaný černý zákon, který zajišťoval určité svobody i černým otrokům. Navíc umožnil zachovat africkou kulturu. Černoši mohli o nedělích, kdy měli volno, hrát na bubny na určeném místě. Bylo to za hranicemi města, na náměstí Kongo. Mohli zde mluvit svými jazyky, tančit a zkrátka udržovat svou kulturu," přibližuje historii žena s dlouhými vlasy smotanými do dredů.

Ona a desítky dalších udržují tuhle tradici dodnes. Na historickém náměstí Kongo si své předky připomínají bubnováním, zpěvem a tancem každou neděli. Často vystupují i na jiných místech. Tentokrát na africkém festivalu uprostřed trhu neworleanských umělců.

„Přispěli velmi mnoho. Nejen hudbou, ale i jídlem nebo architekturou, celkově do té barevnosti našeho města," vysvětluje jedna z prodávajících Linda Proud.

Jak říká, zdejší lidé si africké kořeny moc neuvědomují, berou je jako samozřejmost. Když má ale paní Linda návštěvu z jiného amerického státu, všichni nadšeně uznávají, jak vzácným dědictvím se může New Orleans chlubit.

Asi vůbec nejcennějším odkazem je již zmiňovaná hudba. Vždyť africké rytmy stály u základu jazzu, dnes největšího symbolu města.

„Ten rytmus, který jsem hrála, to je ‘bambula‘ rytmus, který sem dorazil přímo ze západní Afriky," říká Mama Jamilah a dál vyjmenovává přednosti svých předků.

„Když sem přišli afričtí černoši, bylo to kvůli jejich schopnostem. Věděli, jak pracovat v místních podmínkách, v bažinách, které jsou všude kolem. Také uměli pracovat s kovy. To se zase odrazilo na místní architektuře, odtud všechna ta kovaná zábradlí a mříže ve Francouzské čtvrti. Zkrátka díky nim je New Orleans takové, jaké je," uzavírá Jamilah.

Julie Urbišová, David Nyč Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme