New Orleans si připomíná africkou kulturu svých černošských předků

Američané si připomněli 45 let od vraždy aktivisty a černošského kazatele Martina Luthera Kinga. U této příležitosti Spojené státy zveřejnily dosud nepublikované video ze zadržení Kingova vraha. K místům s největším počtem Afroameričanů v USA patří bezesporu New Orleans. Na černošskou kulturu jsou tam náležitě hrdí a tradičně si ji připomínají.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jižanské centrum patří k sídlům s největším počtem Afroameričanů v USA | Foto: Julie Urbišová

Když se na americký jih začali v první polovině 18. století dovážet první otroci z Afriky, nikdo určitě netušil, jak moc se zapíší do zdejší historie.

„Africká kultura je vlastně kultura New Orleans," říká Mama Jamilah v přestávce svého tanečního představení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na černošskou kulturu v New Orleans jsou místní náležitě hrdí

Bosá a oblečená do barevných plátěných šatů dovezených z Mali předvádí tance několika afrických kmenů za doprovodu mladé neworleanské kapely. Energie proudí všemi směry. Tančí stejně, jako tančili v New Orleans otroci ve volném čase už před stovkami let.

„Platil zde takzvaný černý zákon, který zajišťoval určité svobody i černým otrokům. Navíc umožnil zachovat africkou kulturu. Černoši mohli o nedělích, kdy měli volno, hrát na bubny na určeném místě. Bylo to za hranicemi města, na náměstí Kongo. Mohli zde mluvit svými jazyky, tančit a zkrátka udržovat svou kulturu," přibližuje historii žena s dlouhými vlasy smotanými do dredů.

Ona a desítky dalších udržují tuhle tradici dodnes. Na historickém náměstí Kongo si své předky připomínají bubnováním, zpěvem a tancem každou neděli. Často vystupují i na jiných místech. Tentokrát na africkém festivalu uprostřed trhu neworleanských umělců.

„Přispěli velmi mnoho. Nejen hudbou, ale i jídlem nebo architekturou, celkově do té barevnosti našeho města," vysvětluje jedna z prodávajících Linda Proud.

Jak říká, zdejší lidé si africké kořeny moc neuvědomují, berou je jako samozřejmost. Když má ale paní Linda návštěvu z jiného amerického státu, všichni nadšeně uznávají, jak vzácným dědictvím se může New Orleans chlubit.

Asi vůbec nejcennějším odkazem je již zmiňovaná hudba. Vždyť africké rytmy stály u základu jazzu, dnes největšího symbolu města.

„Ten rytmus, který jsem hrála, to je ‘bambula‘ rytmus, který sem dorazil přímo ze západní Afriky," říká Mama Jamilah a dál vyjmenovává přednosti svých předků.

„Když sem přišli afričtí černoši, bylo to kvůli jejich schopnostem. Věděli, jak pracovat v místních podmínkách, v bažinách, které jsou všude kolem. Také uměli pracovat s kovy. To se zase odrazilo na místní architektuře, odtud všechna ta kovaná zábradlí a mříže ve Francouzské čtvrti. Zkrátka díky nim je New Orleans takové, jaké je," uzavírá Jamilah.

Julie Urbišová, David Nyč - NEPOUŽÍVAT Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme