New York vyplatí odškodné rodině Afroameričana, který zemřel po zásahu policisty

New York vyplatí v přepočtu zhruba 146 milionů korun rodině Afroameričana, který zemřel loni v červenci po zásahu policisty. Odškodné by mělo vést k urovnání sporu mezi příbuznými a městem. Smrt Erica Garnera vyvolala po Spojených státech rozsáhlé protesty a stala se jedním z nejznámějších případů, kdy americká policie použila nepřiměřené násilí vůči neozbrojeným Afroameričanům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé v New Yorku protestovali proti policejnímu násilí. Černošský prodavač Eric Garner zemřel po zásahu policie | Zdroj: Reuters

New York rodině Erica Garnera zaplatí necelých šest milionů dolarů, tedy tolik, kolik pozůstalí požadovali.

Podle newyorského starosty Billa De Blasia se město chce z kauzy poučit. „Celé oddělení prochází rekvalifikací. Pracujeme na tom. Chceme zavést osobní kamery jako součást policejní uniformy. Institucionální překážky k tomu už pomalu ubývají a my postupujeme kupředu. Ale samozřejmě naší hlavní prioritou je zmírnit kriminalitu,“ řekl De Blasio.

Třiačtyřicetiletý Garner zemřel loni v červenci. Policie ho zastavila na Staten Islandu kvůli podezření na nelegální prodej cigaret. Když se mohutný muž zatýkání bránil, srazili ho policisté na zem.

Na záznamu, který svědek natočil na video, je vidět, že jeden policista Garnerovi takzvaně nasadil kravatu, což je chvat, který američtí policisté používat nesmějí, a následně mu tlačil hlavu k chodníku.

Garner na zemi několikrát opakoval, že nemůže dýchat. Pak obézní muž, který trpěl také astmatem, ztratil vědomí. V nemocnici, kam byl převezen, ho pak prohlásili za mrtvého.

Protesty v New Yorku kvůli údajnému policejnímu násilí | Foto: Reuters

Případ trochu nezvykle přitáhl pozornost veřejnosti, až když se kauza dostala k soudu. Zasahující policista tvrdil, že použil běžné legální manévry, porota mu uvěřila a loni v prosinci ho zbavila viny.

To vyvolalo velké, šestitýdenní protesty veřejnosti, které zřejmě přispěly k tomu, že se případ začal vyšetřovat i na federální úrovni.

Sloganem protestů se stala Garnerova poslední slova, tedy věta „Nemůžu dýchat“. Dá se očekávat, že zazní i tento pátek na shromáždění k výročí Garnerovy smrti.

Lidé v New Yorku protestovali proti policejnímu násilí. Černošský prodavač Eric Garner zemřel po zásahu policie | Foto: Reuters

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme