Novináři jsou podle neoficiálních zpráv naživu
Po několika liniích probíhá v Iráku pátrání po trojici pohřešovaných českých novinářů. Podle neoficiálních informací, které nyní naše ministerstvo zahraničí ověřuje, jsou všichni tři naživu. Ve sněmovně to odpoledne řekl šéf české diplomacie Cyril Svoboda. Mohou být drženi někde v okolí Fallúdži západně od Bagdádu. Stále není jasné, proč byli uneseni. Reportér Radiožurnálu Vít Pohanka, zpravodaj České televize Michal Kubal a kameraman Petr Klíma zmizeli beze stopy v neděli ráno, když se taxíkem vydali na cestu z Bagdádu do jordánského Ammánu.
"Podle informací, které máme k této hodině, ke chvíli kdy oslovuji Poslaneckou sněmovnu, máme informace, které stále ověřujeme, a ty říkají, že všichni tři naši občané jsou naživu, což by byla dobrá zpráva. A my stále ověřujeme tyto neoficiální informace, abychom měli informaci plně ověřenou," uvedl ve sněmovně ministr zahraničí Cyril Svoboda.
Pátrání po třech českých novinářích, pohřešovaných od nedělního rána, se rozběhlo naplno. "Koaliční provizorní správa (v Iráku) za tímto účelem vytvořila koordinační skupinu, která je v kontaktu s iráckým ministerstvem vnitra; ministr zahraničí Cyril Svoboda je v telefonickém spojení s iráckým ministrem zahraničí a s iráckým ministrem vnitra. V tuto chvíli se snažíme poskládat jakousi informaci, nějakou mozaiku z těch kusých útržků, které máme," řekl Českému rozhlasu náměstek šéfa naší diplomacie Petr Kolář.
Zástupci irácké prozatímní vlády, kteří pomáhají situaci našich novinářů řešit, dnes poslali delegaci svých vyjednávačů na místo předpokládaného únosu u města Garma v západním Iráku. Budou se snažit únosce přesvědčit, že unesení pro ně jakožto novináři a Češi nemají velkou cenu.
K tomu nutno podotknout, že Česká republika nemá v Iráku špatný zvuk. Mělo by se tedy jednat o politický únos, spojený s posledními událostmi v západoiráckém městě Fallúdža. Některé skupiny se za pomoci únosů a jiných násilných akcí snaží bojovat proti tomu, co vnímají jako okupaci Iráku. Na základě zpráv z irácké strany není nutné se obávat o životy našich novinářů, celá záležitost však může zabrat čas, říká naše redaktorka Pavla Jazairiová, která je ve spojení s iráckými úřady.
K únosu českých novinářů mělo dojít v neděli ráno při cestě z Bagdádu do jordánské metropole Ammánu. V rozhovoru pro italskou televizi RAI, který nám poskytla Česká televize, to tvrdí taxikář jménem Fadel, který žurnalisty převážel.
"V neděli jsem vezl tři české novináře do Ammánu. Ve městě Garma, západně od Fallúdži, mě v 8:20 ráno místního času zastavili tři vzbouřenci. Žurnalisté zůstali v jejich moci. Bylo s nimi dobře zacházeno. Ministerstvo kultury a informací mě pozvalo na pohovor, ale jinak nefungují žádné úřady, ať už irácké nebo americké!"
Na místo údajného únosu se dnes ráno s taxikářem Fadelem vypravil spolupracovník iráckého ministra kultury a informací Mufída Jazairiho.
"Pokusí se tam zjistit, kdo tam bydlí, jestli je možné někoho kontaktovat, zeptat se, jestli něco neslyšeli nebo neviděli - bude to taková průzkumná cesta, abychom na základě informací, které tam můj spolupracovník získá, mohli rozhodnout, co se dá dělat dál. Na koho apelovat, koho kontaktovat atd," řekl dnes ráno ministr Jazairi Radiožurnálu.
Únosem tří českých občanů se bude dnes zřejmě zabývat také Bezpečnostní rada státu. Podle ministra obrany Miroslava Kostelky má Česká republika armádní i policejní jednotky vycvičené k zachraňování rukojmí. Zatím však nemohou být nasazeny do akce, a to také proto, že nikdo přesně neví, kde se unesená trojice nachází. Pátrat po nich nemohou ani čeští vojenští policisté v Iráku, protože jsou od místa zmizení novinářů zhruba 500 kilometrů daleko.
Únosy a zadržování cizinců jsou novou zbraní iráckých povstalců. V zajetí už skončilo například několik Japonců, Italů a nejnověji také devět Rusů pracujících pro energetickou společnost. Povstalci se snaží únosy vyvíjet nátlak na země, které mají v Iráku vojáky, aby je ze země stáhly.