Nový papež František se postupně ujímá úřadu

Více než miliarda římských katolíků po celém světě má nového papeže. Je jím šestasedmdesátiletý kardinál z Argentiny Jorge Mario Bergolio, který si zvolil jméno František. Postupně se ujímá úřadu nejvyššího pontifika a jeho slavnostní inaugurace bude v úterý. Do Vatikánu na ni přijedou desítky hlav států.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nově zvolený papež František | Zdroj: Reuters

Pro většinu Římanů i Italů nebylo překvapení z volby argentinského kardinála Jorge Bergoglia nepříjemné. František totiž je sice z Argentiny, ale má italské kořeny, jeho rodiče se tam přistěhovali. Italové ho proto považují i za svého.

Stejně tak rádi jsou samozřejmě věřící v Argentině.

Papež František se už telefonicky spojil se svým předchůdcem Benediktem XVI. A byl to zřejmě jeho první telefonický rozhovor ve funkci hlavy římskokatolické církve.

Přehrát

00:00 / 00:00

O postupném nástupu papeže Františka do úřadu mluvil přímo z Vatikánu zvláštní zpravodaj ČRo Martin Dorazín

V neděli se už objeví papež v okně Apoštolského paláce, bude také při modlitbě a kázání Anděl Páně. Samotná inaugurační mše, intronizace, bude v úterý.

Do Vatikánu se na ni chystají přijet hlavy států, které už novému papeži blahopřály alespoň pozdravnými telegramy.

Výběr nového papeže provázejí pozitivní reakce z celého světa. Kladné ohlasy přicházejí od židovské komunity v Itálii, tak i od muslimských představitelů. Zvolení Františka hlavou katolické církve přivítala i ruská pravoslavná církev.

Papež František: Zdá se, že mí bratři kardinálové došli až na konec světa, aby našli římského biskupa

Číst článek

„Je to překvapení v mnoha směrech,“ řekl církevního historik Jaroslav Šebek. „Je to papež, který hned od začátku dal najevo mimořádnou skromnost a současně lidský přístup.“

„Současně je to člověk z Jižní Ameriky. To znamená, může vnést do církve úplně jiný pohled na řešení problémů, než jsme byli zvyklí z evropského hlediska,“ zdůraznil Šebek.

Zaplněné Svatopetrské náměstí oslavuje zvolení nového papeže | Foto: ČTK

V otázkách homosexuality, antikoncepce a podobně podle něho zřejmě zůstane konzervativní přístup. Zvýší se ale zájem o sociální otázky. „O chudobu ve světě a sociálně vyloučené.“

Jak Jaroslav Šebek připomněl, nový papež neměl vazby k nejvyšším strukturám Vatikánu. „A proto si myslím, že bude schopen například velice razantně čistit tu špínu, která se nahromadila v nejvyšších institucích církve.“

Jihoamerická média zmiňují jednu skvrnu na jinak výtečné reputaci papeže Františka

Číst článek

Skromnost a vtip

Kardinál Timothy Dolan řekl, že papež při večeři po volbě nešetřil žerty. "Těším se do postele a něco mi říká, že i vy budete dobře spát," poznamenal František při loučení s odkazem na dlouhé dny konzultací, které konkláve předcházely.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jako překvapení zhodnotil zvolení argentinského kardinála papežem církevní historik Jaroslav Šebek

Na cestu do rezidence byla připravená limuzína. On ale jel autobusem. Nový papež je známý tím, že vždycky jezdil nejradši metrem, a ne limuzínou.

Když se papež vrátil po volbě ze sakristie, odmítl prý připravený trůn a přijímal gratulace uprostřed davu kardinálů. Jméno, které si papež zvolil, je symbolem skromnosti a odříkání - František. František z Assisi.

Papež František | Foto: Český rozhlas

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme