O Čechovi pohřešovaném v Libyi jednal krizový štáb

Na záchraně Čecha pohřešovaného v Libyi se pracuje na několika frontách. Jeho případu se dnes věnoval krizový štáb, zítra o něm bude jednat vláda a přímo do regionu v nejbližších hodinách odcestuje český diplomat. Další ho má následovat do 48 hodin. Nestabilní situace v Libyi ale může jejich úkol zkomplikovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Černínský palác, sídlo ministerstva zahraničních věcí | Foto: Jaroslav Skalický | Zdroj: Český rozhlas

Lubomír Zaorálek znovu upozornil na to, že bez ohledu na formální kontrolu vládou v Tobrúku, jde o nebezpečné území, kde se útoky opakují často.

„Český občan tam pracoval u mezinárodní ropné firmy. A využil bych to k tomu, abych před tím trochu varoval. Domnívám se, že cestovat do těchto konfliktních oblastí, ať je to Libye, Irák, Sýrie je prostě v současnosti nebezpečné.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Česká strana bude zřejmě jednat s místními samosprávami, řekl pro ČRO velvyslanec Česka pro Libyi Jan Vyčítal

„Byl bych rád, kdyby naši občané sledovali to, co sdělujeme na webech ministerstva zahraničí, protože práce v této oblasti je riskantní. A to se bohužel v této kauze projevilo,“ poznamenal ministr Zaorálek.

Po útoku radikálů na ropné pole je nezvěstných nejméně sedm lidí. Kromě českého je mezi nimi i rakouský občan. Podle Zaorálka spolu budou obě země intenzivně spolupracovat na jejich nalezení.

Avšak podle dosavadních informací tiskového mluvčího rakouského ministerstva zahraničí Martina Weisse se zatím nepodařilo navázat kontakt s pohřešovanými i přesto, že ropné pole, na kterém skupina cizinců pracovala, bylo krátce po útoku znovu dobyto.

Útok má na svědomí s největší pravděpodobností organizace Islámský stát a nezvěstní zaměstnanci tak mohou být v jeho zajetí.

„V obecné rovině bych řekl, že asi nejdůležitější je konkrétně určit, kdo za tím únosem, pokud vůbec šlo o únos, stojí, a snažit se jednat s touto stranou, která v dané oblasti má nějakou moc a má možnost zasáhnout,“ řekl expert na Blízký východ Břetislav Tureček z Metropolitní univerzity v Praze.

Velvyslanec Vyčítal pro ČRo: Budeme jednat s místními samosprávami

„Stále hovoříme o pohřešovaných osobách a situace v Libyi je politicky tak roztříštěná, že budeme muset pravděpodobně jednat s konkrétními místními samosprávami, s jednotlivými představiteli měst a případně milicí, které v zemi operují,“ řekl Českému rozhlasu český velvyslanec pro Libyi Jan Vyčítal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vnitropolitickou situaci v Libyi rozebral komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák

„Věřím, že jednání budou úspěšná.“

Podle Jana Vyčítala žije dlouhodobě v Libyi asi 10 smíšených rodin. Počet Čechů, kteří v posledních měsících byli, odhaduje pouze na jednotky.

„Tady je problém, že Češi, kteří do Libye cestují, nemají žádnou povinnost informovat české úřady o tom, že cestují, případně, kde se zdržují. Čili vždy je pak komunikace s nimi velmi složitá.“

Jan Vyčítal připomněl, že doporučení necestovat do Libye vydala Česká republika spolu s jinými evropskými státy v létě 2014.

Jeden Čech se pohřešuje po pátečním útoku na ropné pole Ghaní v Libyi | Foto: ČTK

Česko a Rakousko pracují na záchraně svých občanů pohřešovaných v Libyi

Číst článek

Marie Woodhamsová, Milan Slezák, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme