Obama při vzpomínce na 11. září vyzval k náboženské toleranci

Před devíti lety narazila do věží Světového obchodního centra v New Yorku letadla řízená teroristy Al-Káidy. Výročí útoků si Američané připomínají v době, kdy sílí náboženské napětí v zemi, mimo jiné i kvůli plánům vybudovat nedaleko Ground Zero muslimskou mešitu. Šéf Bílého domu Barack Obama při této příležitosti vyzval k náboženské toleranci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barack Obama si připomněl výročí 11. září v Pentagonu | Zdroj: ČTK

Na pietním shromáždění ve washingtonském Pentagonu, který se 11. září 2001 stal jedním z cílů islámských teroristů, Obama prohlásil, že Spojené státy nikdy nepovedou válku proti islámu.

„Američané nebyli a nikdy nebudou ve válce s Islámem. Nebylo to náboženství, které na nás tento zářijový den zaútočilo. Byla to Al-Káida, bohužel skupina těch, kteří náboženství zneužívají,“ uvedl Obama.

Zároveň apeloval na Američany, aby udržovali při životě americké hodnoty a ideály, mezi něž podle něj patří náboženská tolerance. „Mohou si přát nás rozdělit, ale my se nepřidáme k jejich nenávisti a předsudkům," zdůraznil americký prezident.

Vzpomínky mohou narušit demonstrace

Letošní vzpomínkové akce zastínily hrozby floridského pastora Terryho Jonese, že v den výročí útoků demonstrativně spálí svatou knihu islámu, korán. Jones nakonec svůj plán odvolal, a to i navzdory tomu, že se v blízkosti Ground Zero bude nakonec stavět muslimské centrum.

Právě u hlavního symbolu teroristických útoků, u někdejšího Světového obchodního centra v New Yorku, se dnes shromáždili příbuzní a přátelé 2752 tamních obětí a pokládali na místě květiny. Za účasti viceprezidenta Joe Bidena se také četla jména všech zahynuvších v abecedním pořádku.

Příbuzní obětí útoků u Ground Zero | Foto: ČTK

Další pietní shromáždění se konalo poblíž místa ztroskotání čtvrtého letadla v pensylvánské vesničce Shanksville, kam spolu se stovkami blízkých obětí zamířily první dáma Michelle Obamová i bývalá první dáma USA Laura Bushová.

V New Yorku se kromě pietních akcí očekává i několik demonstrací proti stavbě muslimského kulturního centra a mešity. Policie říká, že je na demonstrace připravená, přesto panují obavy, aby se protesty nezměnily v pouliční potyčky.

Martin Hromádka, Vít Pohanka, Lubica Bergmanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme