Trumpovo rozhodnutí odstranit šéfa FBI vyvolalo šok a zděšení. Nikdo nic netušil

Rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa odstranit Jamese Comeyho z vedení Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) vyvolalo na americké politické scéně poprask a mezi demokratickými kongresmany a senátory zděšení. Podle stanice BBC je Trumpův krok naprostým překvapením. Nikdo v Kongresu, v konzervativních kruzích blízkých prezidentovi a dokonce ani v FBI neměl tušení, co se chystá.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý ředitel FBI James Comey | Zdroj: Reuters

Spěch a načasování vyvolává přinejmenším velká podezření, píše BBC. Šéf FBI hovořil před týdnem v Senátu o údajném ruském vměšování do amerických prezidentských voleb a v Kongresu se znovu měl objevit ve čtvrtek. "Trump neustále tweetoval o nesmyslném vyšetřování za peníze daňových poplatníků a nakonec Comeyho sám vyhodil," napsala na svém webu BBC.

Oficiální zdůvodnění, že Comey nezvládl vyšetřování skandálů s e-maily Hillary Clintonové, sotva někdo přijme. Před volbami Trump právě za toto vyšetřování Comeyho chválil, uvádí stanice.

Co bude s 'ruskou aférou'?

Americká média ve středu publikují množství ohlasů politologů a bezpečnostních expertů, podle nichž Comeyho vyhazov zpochybňuje nezávislost vyšetřování "ruské" aféry. Stejný názor mají i mnozí poslanci, a to demokratičtí i republikánští.

Trump vyhodil šéfa FBI. Pochybil při vyšetřování e-mailů Clintonové, tvrdí

Číst článek

"Mám problém s načasováním a odůvodněním Comeyho odchodu," řekl republikánský senátor Richard Burr, šéf senátního výboru pro zpravodajské služby. "Jeho propuštění ještě víc problematizuje již nyní obtížné vyšetřování našeho výboru," konstatoval. Kromě jeho výboru zkoumá údajný vliv Moskvy na volby i právní výbor Senátu a výbor Sněmovny reprezentantů pro tajné služby.

Někteří demokraté požadují, aby Comey byl bezodkladně předvolán ke kongresovému slyšení, kde by měl vypovídat o stavu vyšetřování ruského vlivu na volby. Podle demokratického poslance Adama Schiffa odstraněním Comeyho se Bílý dům "nehorázně vměšuje" do vyšetřování.

Týden přemýšlel, pak konal

Podle serveru Politico prezident Comeyho odchod zvažoval týden. Když padlo rozhodnutí, nesdělil ho přímo šéfovi FBI, ale poslal svého bodyguarda, aby propouštěcí dopis odnesl do sídla Comeyho úřadu. Sám Comey v té době přednášel v Los Angeles a zprávy o svém vyhazovu prý nejdřív označil za směšný žert.

Trump po ohlášení verdiktu nad Comeyem sledoval v televizi ohlasy a rozčiloval se, že jeho rozhodnutí nikdo neobhajuje, napsal server Politico. Poradci se vzájemně obviňovali, že nechápou vážnost situace. Bílý dům očividně neměl žádnou komunikační strategii. FBI odmítal vyhazov komentovat a odkazoval novináře na ministerstvo spravedlnosti.

"Propuštění šéfa FBI ve stodesátém dnu po převzetí prezidentského úřadu je dalším náhlým obratem Bílého domu, který se už zbavil úřadující ministryně spravedlnosti, bezpečnostního poradce a nyní i šéfa FBI, kterého Trump donedávna chválil a posílal mu během lednové inaugurace vzdušné polibky," uvádí Politico.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme