Scholz je blíže funkci německého kancléře. Zelení i liberálové chtějí jednat o koalici s SPD

Německá sociální demokracie (SPD) kancléřského kandidáta Olafa Scholze má k sestavení vlády blíže než konkurenční konzervativní unie CDU/CSU vedená Arminem Laschetem. Zelení ve středu totiž oznámili, že chtějí o koalici jednat s SPD, ke stejnému kroku pak vyzvali svobodné demokraty (FDP), kteří již tento návrh přijali.

Berlín Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stávající německý ministr financí a nový lídr SPD Olaf Scholz.

Německá sociální demokracie (SPD) kancléřského kandidáta Olafa Scholze (na snímku) má k sestavení vlády blíže než konkurenční konzervativní unie CDU/CSU vedená Arminem Laschetem | Foto: Fabrizio Bensch | Zdroj: Reuters

Zelení i liberální FDP, bez nichž není vláda pro Scholze ani Lascheta možná, nicméně zcela nezavrhují pozdější jednání s CDU/CSU. Pokračování stávající velké koalice SPD a CDU/CSU je sice možné, není ale v tuto chvíli pravděpodobné.

V Německu stále může vzniknout ‚Jamajka‘. Laschet vidí po jednání se Zelenými možnost koalice

Číst článek

Spolupředsedové ekologické strany Robert Habeck a Annalena Baerbocková ve středu dopoledne vyzvali liberály ke společnému sondážnímu jednání se sociálními demokraty.

„Nechceme komplikovat nepřirozené věci,“ řekl Habeck, který je v médiích označován za budoucího vicekancléře. Zelení se již před volbami netajili tím, že mají programově blíže k SPD než k unii CDU/CSU.

Šéf FDP Christian Lindner na nabídku Zelených kývl. „Zelení a FDP se i přes vzájemné rozdíly v uplynulých dnech intenzivně radili,“ řekl Lindner. „Dalším krokem je společná výměna postojů tří stran,“ řekl.

Lindner rovněž oznámil, že se Scholzem telefonicky jednal a že první sondovací schůzka SPD, Zelených a liberálů se bude konat ve čtvrtek.

Lindner nicméně dodal, že varianta koalice s unií nebyla definitivně zavržena a že je to stále jedna z možností. Zároveň ale ujistil, že strany nepovedou žádné souběžné rozhovory s SPD a CDU/CSU.

Únik informací

Podobný názor mají i Zelení, kteří ale kritizují únik podrobností z důvěrných rozhovorů s unií do médií. „Důvěra znamená, že ne vše se dostane do novin,“ řekla Baerbocková.

Semafor, nebo Jamajka? Klíč k německé koalici drží Zelení a liberálové, boj sehrají o post ministra financí

Číst článek

Zatímco před volbami Lindner hovořil o blízkosti k CDU/CSU, po volbách již jednal jak s unií, tak se sociálními demokraty. Zdůvodnil to tím, že se nebrání spolupráci s žádnou demokratickou stranou a že pro FDP je klíčové v budoucí vládě prosazovat liberální politiku.

Liberálové se také opakovaně sešli se Zelenými, aby si ujasnili priority. Obě menší strany jsou totiž klíčové pro vznik budoucí německé vlády, bez jejich podpory se Laschet ani Scholz v cestě za kancléřstvím neobejdou.

Volby v Německu se konaly 26. září a těsně v nich zvítězila SPD s 25,7 procenta hlasů, druhá skončila unie s 24,1 procenta hlasů. Analytici očekávají, že vznik vlády potrvá dlouhé týdny až měsíce, takže dosluhující kancléřka Angela Merkelová by mohla zemi vést až do Vánoc. Merkelová po 16 letech v kancléřství odchází z politiky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme