Operace splněna, předávám se policii, volal Breivik po střelbě policii

V Norsku stále pokračuje vyšetřování teroristických útoků z 22. července. Vyšlo najevo, že atentátník Anders Breivik sám telefonoval na policii, aby ji informoval o tom, že ukončil svou operaci. Měl přitom na mysli zběsilou střelbu na ostrově Utöya. Existují také dohady o tom, že měl v úmyslu zabít členy své rodiny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Teroristické útoky v Norsku šokovaly celý svět | Foto: Dimitri Messinis | Zdroj: ČTK

Jak na Rádiu Česko uvedl Yngvar Brenna ze serveru norge.cz., norská policie potvrdila zprávy médií o tom, že ji Anders Breivik těsně po střelbě zavolal a oznámil, že se chce vzdát speciální jednotce.

„Vyšlo najevo, že útočník volal policii z ostrůvku, aby sdělil následující: ‘Breivik, velitel organizován v antikomunistickém hnutí odporu islamizace. Operace byla splněna, předávám sebe jednotce Delta.‘ Poté zavěsil a nebral to, když policie volala zpátky. Telefon, který pachatel použil, byl zaregistrován na jeho jméno, ale policie ho dosud na ostrůvku nenašla a dál se k tomu nevyjadřovala,“ uvedl Brenna.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Norsku stále pokračuje vyšetřování teroristických útoků z 22. července. Nejnovější informace přiblížil na Rádiu česko Yngvar Brenna ze serveru norge.cz.

Připomněl, že zajímavou analýzu telefonátu přinesl norský badatel v oblasti mezinárodních vztahů. „Podle něj pachatel buď hraje hru, kde se ozývá proto, aby kolem sebe vytvořil auru a mystiku za účelem větší mediální pozornosti, nebo si namýšlí, že operuje jménem něčeho většího než je on sám. Podle badatele je to ze strany Breivika vědomá hra, ale připouští, že je možné, že pachatele přeceňuje,“ přiblížil.

V Norsku se objevily i zprávy o tom, že se k podobnému činu chystal ještě někdo jiný. Prověřuje se také možnost, že pachatel na útocích spolupracoval se zahraničními extremistickými organizacemi.

Podle Brenny policie několikrát norskému tisku potvrdila, aniž by ale oznámila jeho totožnost, že student ze západního Norska na svém blogu napsal, že dlouho chodí po světě s podobnými plány na útoky, jaké provedl Breivik. Ten ho prý ale předstihl.

„Na blogu původně uvedl, že útok na ostrově byl vynikající způsob, jak zasáhnout politickou elitu a jak lépe terorizovat rodiče těchto dětí, kteří nyní zastávají vysoké politické funkce. Přesto později v rozhovoru pro tisk odsoudil útok na děti. Tvrdí, že jemu šlo o boj proti policii, která prý prosazuje feministické zákony, kterých se cítí být obětí,“ řekl.

Badatel v oblasti mezinárodních vztahů má podle Brenny za to, že pravicoví extremisté po celé Evropě budou Breivikem inspirováni a že kontinent v nadcházejících letech zažije útoků víc.

Rétorika předvolební kampaně po útocích

Útoky také ovlivnily formu předvolební kampaně v Norsku, kde se blíží regionální volby. Mají se konat už v září. Jak Brenna uvedl, vedení jednotlivých stran se domluvila na tom, aby forma předvolební kampaně byla důstojná k obětem útoku a nikoho neurážela.

„Shodli se na tom, že útoky nesmí zastavit politickou diskusi napříč spektrem. Předsedkyně krajně pravicové Strany pokroku, které byl Breivik jeden čas dokonce členem, prohlásila, že po útocích musí být politici vybíravější co se týče slovníku a formulací,“ uvedl.

Dodal, že tato strana se přitom dlouhodobě vyznačuje nejvyhrocenějšími tvrzeními o přistěhovalcích a politických oponentech, kteří mají největší podíl na přistěhovalecké politice.

Tomáš Pavlíček, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme