OSN znepokojuje rozvoj íránského jaderného programu

Írán dostatečně nespolupracuje s mezinárodním jaderným dozorem a posiluje tak podezření, že pokračuje ve vývoji nukleární zbraně. Vyplývá to z nové důvěrné zprávy Mezinárodní agentury pro atomovou energii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Íránská islámská republika | Foto: Emanuel Macoun

Zpráva upozorňuje například na to, že Teherán se může tajně pokoušet o výrobu jaderné hlavice pro své rakety dlouhého doletu. Nejsou pro to žádné důkazy, ale řada indicií. Írán trvá na tom, že jádro využívá pouze k civilním účelům.

Mezinárodní agentura pro atomovou energii už v srpnu 2008 uvedla, že Íránci hodně věcí utajují a že se to týká právě těch oblastí, kde se jaderná sféra může prolínat s raketovým programem. Teherán tehdy zareagoval tvrzením, že vídeňská agentura vychází z podvrhů, které jí dodaly západní tajné služby.

Teď agentura vydala další zprávu, podle které se původní podezření prohlubují. Existují údajně nové informace a Teherán prý navíc stále nespolupracuje tak, jak by měl. Mezitím Írán pokračuje v obohacování uranu, ačkoli mu tu zakazují už čtyři rezoluce Rady bezpečnosti.

Igor Maňour, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme