Palestinci v Gaze chtějí zřídit vojenskou akademii pro chlapce od 13 let

Palestinské hnutí Hamás chce od září otevřít vojenskou školu pro chlapce od 13 let. Při projevu v Gaze to prohlásil premiér tamní vlády Ismáíl Haníja. O chystané škole se zmínil na slavnosti, kde několik tisíc palestinských studentů zakončilo branný a vojenský výcvik, který už funguje na dosavadních středních školách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejmladší generace Palestinců je dál vedená k boji | Foto: Břetislav Tureček | Zdroj: Český rozhlas

Dosavadní kurzy fungují od začátku současného školního roku, tedy od loňského září. Fungují na všech středních školách a jsou dobrovolné.

Chlapci se na ně mohou přihlásit a pak absolvují výuku podobnou třeba někdejší české branné výchově, která je ale doplněná o různé další dovednosti včetně ty vojenského charakteru.

Patří mezi ně například slaňování, pořadová cvičení, překážkové dráhy či manipulace s maketami zbraní.

Přehrát

00:00 / 00:00

O plánované vojenské akademii v Palestině informoval zahraniční zpravodaj Břetislav Tureček

Nový návrh přednesený premiérem Haníjou počítá s trvalou vojenskou školou, něco podobného mají třeba ve Spojených státech amerických. Chodit do ní mají chlapci od věku 13 let a na konci studia je čeká maturita nebo bakalářský titul.

Palestinci takový způsob výchovy mládeže zaštiťují politikou a ideologií. Haníja při slavnosti řekl, že tito mladí lidé by měli být připraveni k osvobození Palestiny.

Měli by tedy být primárně školeni k boji proti Izraelcům na okupovaných palestinských územích. Nejde tedy jen o technické a fyzické dovednosti, ale i o ideologickou průpravu.

Palestina - ilustrační mapka se základními údaji | Foto: ČTK

Břetislav Tureček, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme