Papež chce usilovat o jednotu křesťanů a o spolupráci s církvemi

Směřování svého pontifikátu nastínil při svém prvním kázání v Sixtinské kapli papež Benedikt XVI. Dal najevo, že bude usilovat o obnovu jednoty všech křesťanů a o spolupráci s dalšími církvemi a náboženskými komunitami. Řím se mezi tím připravuje na další statisícovou vlnu poutníků, kteří přijedou na víkendovou papežovu inauguraci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Benedikt XVI. zdraví věřící na Svatopetrském náměstí | Foto: ČTK/AP

Papež Benedikt XVI. postavil na první místo svého pontifikátu ekumenický dialog. Ujistil, že bude neúnavně pracovat na obnově úplné a viditelné jednoty křesťanů. Potvrdil také, že bude pokračovat v mezináboženském dialogu a v dialogu s ostatními kulturami i s lidmi, kteří nevěří v žádného Boha.

Ve svém prvním kázání Benedikt XVI. také ujistil, že bude pokračovat v naplňování reforem zahájených II. vatikánským koncilem, který v 60. letech otevřel katolickou církev světu. Mladým katolíkům přislíbil účast na světovém mítinku katolické mládeže v Kolíně nad Rýnem, který je na programu v srpnu.

Nový papež během kázání připustil, že si uvědomuje závažnost úřadu, který má zastávat. Současně ale dal najevo přesvědčení, že jeho předchůdce Jan Pavel II. ho bude alespoň z počátku "vést". Benedikt XVI. také vzdal hold Janu Pavlu II. za to, že "zanechal církev odvážnější, svobodnější, mladší".

V neděli se ve Vatikánu bude konat slavnostní mše zahájení pontifikátu Benedikta XVI. Účast potvrdili mimo jiné španělský král Juan Carlos, francouzský premiér Raffarin a německý kancléř Schröder. Do pohybu se znovu dává stroj italské civilní obrany, protože se očekává příjezd půl milionu, převážně z Německa.

Vědunka Lunardi, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme