Paroubek hovořil s čínským prezidentem o EU i olympiádě

Premiér Jiří Paroubek se na úvod návštěvy Číny setkal s nejvyšším čínským představitelem Chu Ťin-tchaem. Možnost setkání s čínským prezidentem přispěla k předčasnému odletu z Japonska, které bylo první zastávkou premiéra na asijské cestě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Paroubek, Chu Ťin-tchao | Zdroj: ČTK

Návrh na možnost hospodářské spolupráce, prohloubení kulturních vztahů a debata o současném dění v Evropské unii, to byla témata, která zazněla při setkání českého premiéra s nejvyšším čínským představitelem.

Jakékoliv kontroverzní otázky odmítl Jiří Paroubek nastolit. Nemluvilo se ani o embargu Evropské unie na dovoz zbraní do Číny, jehož zrušení by Peking uvítal, ani o problému, který měla EU s čínským textilem.

Porušování lidských práv, na které upozornily Amnesty International a Olympic Watch ještě před Paroubkovým odletem do Asie, se na pořad jednání také nedostalo. "Na otázku lidských práv nedošlo, z velkých politických otázek jsme hovořili pouze o Tchaj-wanu, takže pan prezident tohle nezmínil. Já jsem dával spíše přednost hovořit o hospodářských tématech," řekl český premiér.

Vztahy mezi Českou republikou a Čínou se v posledních letech změnily. Zatímco Václav Havel se ve funkci prezidenta právě na protest proti porušování lidských práv a okupaci Tibetu nikdy do Číny nevydal, Václav Klaus nastolil při loňské návštěvě nový směr upřednostnění hospodářské spolupráce, ve kterém pokračuje i Jiří Paroubek.

Prezidentovi Paroubek nabídl, že by se české firmy mohly podílet na výstavbě sportovišť pro letní olympijské hry, které se budou konat v Pekingu v roce 2008. Třebaže podle Paroubka takový návrh padl už dříve, zatím žádný konkrétní projekt pro Čechy není. Práce na stavbách v Pekingu pokračují prý tak rychle, že vedení olympijského hnutí organizátory požádalo, aby výstavbu zpomalili.

Během zhruba hodinového rozhovoru se oba představitelé zmínili též o dalších možnostech hospodářské spolupráce a o vzájemných investicích. "Shodli jsme se na tom, že možnosti spolupráce nejsou zdaleka vyčerpané, že je na co navazovat, že Češi znají čínský trh," zmínil Paroubek. Prezident podle něj v té souvislosti hovořil například o plánovaném zahájení montáže škodovek v Číně.

Paroubkovu audienci u prezidenta se diplomatům podařilo vyjednat na poslední chvíli a český premiér kvůli ní zkrátil o jeden den pobyt v Japonsku. Nijak se tím ale nenarušil oficiální program. Schůzka trvala asi hodinu, což je podle nejmenovaných diplomatů neobvykle dlouho. Běžně trvá 30 až 40 minut.

Klára Stejskalová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme