Peking nechce být nejznečištěnější na světě. Zavádí nápravná opatření

Peking chce do pěti let výrazně zlepšit stav ovzduší. Čínské hlavní město patří podle OSN k nejznečištěnějším na světě, k hlavním příčinám patří topení uhlím i vysoký počet aut. Podle pekingského Úřadu na ochranu životního prostředí bude mít do pěti let celkem 80% dní v roce výbornou nebo dobrou kvalitu ovzduší.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dopravní zácpy jsou v Pekingu běžným jevem

Dopravní zácpy jsou v Pekingu běžným jevem | Foto: Robert Mikoláš

Vláda v metropoli toho chce dosáhnout nahrazením kotlů a kamen na uhlí, a to v šesti obvodech. Jen ve čtvrtích Tung-čcheng a Si-čcheng se to týká 90 tisíc domácností.

S tím souvisí i snaha uzavírat uhelné doly, které se nacházejí v těsné blízkosti čínského hlavního města, nemluvě o těch ilegálních. Modernizovány také mají být tři ze čtyř tepelných elektráren.

Problémem ale zůstávají prachové částice a zplodiny z výfukových plynů. V Pekingu dnes jezdí na pět milionů automobilů a jen vloni přibylo 800 tisíc nových. Úřady proto chtějí do roku 2015 zakázat provoz celkem 400 tisícům zastaralých vozů, které nejvíce znečišťují ovzduší.

Vláda také rozhodla výrazně omezit prodej nových vozů. Od začátku roku tak zájemci mohou získat novou SPZ jen losováním, každý měsíc jich úřady přidělí pouze zhruba 17 tisíc.

Peking investoval od roku 1998 v následujících deseti letech, tedy do konání LOH, neuvěřitelných 300 miliard korun do zlepšení životního prostředí. Přesto po konání her došlo k dalšímu zhoršení a dnes Peking stále patří k nejznečištěnějším městům naší planety.

Loni v prosinci ho dokonce americká ambasáda označila jako „šílené“ – horší hodnocení už neměla.

Robert Mikoláš, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme