Plzeňský a Jihočeský kraj se připravují na konec dotací EU

V roce 2013 skončí dosavadní podpora Evropské unie regionům. Ty české se na konec subvencí připravují už nyní, posilují spolupráci se zahraničními sousedy. Plzeňský a Jihočeský kraj kooperují hlavně s Bavorskem a Horními Rakousy. Společně totiž tvoří jádro chystaného euroregionu Dunaj - Vltava. Jeho zástupci dnes v německém příhraničním městě Furth im Wald podepsali deklaraci o vzniku takzvaného mezimetropolitního regionu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

České Budějovice - náměstí | Foto: Agentura CzechTourism

„Tato iniciativa bude nahrazovat dosavadní podporu Evropské unie, protože EU bude po roce 2013 jinak podporovat přeshraniční spolupráci a strukturální politiku. Musíme být tedy připraveni a najít formu další spolupráce,“ říká Zdeněk Mužík, předseda představenstva Krajské hospodářské komory Plzeňského kraje.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vzniku takzvaného mezimetropolitního regionu Dunaj - Vltava mluvil na Rádiu Česko Zdeněk Mužík, předseda představenstva Krajské hospodářské komory Plzeňského kraje.

Evropská unie chce od roku 2013 podporovat především "inovativní a obzvlášť aktivní regiony". Hlavní rozdíl je v tom, že všechny prostředky z EU jsou v současnosti přerozdělovány národními státy. Po roce 2013 bude takto rozdělena jen třetina peněz, zbytek půjde rovnou z Bruselu. Regiony si budou muset říci, kde potřebují podporu.

„Dominantní oblastí je hospodářský a udržitelný rozvoj regionů. Domluvili jsme se na sedmi oblastech zájmu. Jde o vzdělanostní ekonomiku, přeshraniční transfer technologií, inovace, podporu cestovního ruchu, sladění ochrany životního prostředí a odpadového hospodářství,“ dodává Mužík.

Markéta Bartošová, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme