Poláci se rozloučili s 'šedým člověkem', který se upálil na protest proti vládě

V polském Krakově se lidé v poledne naposledy rozloučili s mužem, který se upálil na protest proti polské vládě. Čtyřiapadesátiletý Piotr Szczęsny zemřel na následky svých zranění na konci října.

Krakov (Aktualizováno: 15:53 14. 11. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Místo před varšavským Palácem kultury a vědy, kde se 19. října zapálil Piotr Szczęsny | Foto: Filip Harzer | Zdroj: Český rozhlas

Piotr se zapálil 19. října před Palácem kultury a vědy v centru polské metropole. Kolem sebe rozházel letáky s protestem proti vládě Práva a spravedlnosti (PiS), polil se benzínem a zapálil se. Deset dní strávil v kritickém stavu v nemocnici.

PROFIL: Poláky rozdělila lidská pochodeň. 'Vláda na mě naháže bahno,' napsal Piotr v manifestu

Číst článek

K účasti na jeho pohřbu se lidé svolávali na sociálních sítích. Rodina prosila o uctění jeho památky v tichosti a bez stranických symbolů. Posledním přáním Szczęsného také bylo, aby lidé místo kupování věnců přispěli na charitu.

Jeho úmrtí si před týdnem připomněla v centru Varšavy víc než tisícovka lidí. Minutou ticha jeho památku uctili také poslanci v polském Sejmu.

Szczęsného čin v Polsku vyvolal ostrou diskusi. Muž trpěl několik let depresemi, rodina ale odmítla, že by za jeho činem stála nemoc. Ve svém manifestu se Piotr označil za „šedého člověka“ a napsal, že protestuje proti omezování občanských svobod, porušování zásad demokracie a ústavy a jejím změnám.

Kritizoval také to, že v zemi podle něj vládne jedno mocenské centrum – neodpovědný předseda PiS Jarosław Kaczyński. Polsko se podle něj zesměšňuje na mezinárodní úrovni a ničí své přírodní bohatství.

V Polsku v posledních letech nešlo o první čin sebeupálení. V roce 2011 a 2013 se upálili dva muži před sídlem vlády ve Varšavě. V té době byl premiérem Donald Tusk z Občanské platformy.

vid, haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme