Policie v Istanbulu opět tvrdě rozehnala demonstranty na Taksimu

Turecká policie znovu tvrdě zakročila proti demonstrantům na centrální třídě v Istanbulu. Nový protest svolali aktivisté na dnešní večer poté, co policisté ráno Taksim vyklidili. Turci se proti vládě premiéra Recepta Tayyipa Erdogana bouří již dva týdny. Protesty vyprovokovaly stavební plány v parku Gezi, přerostly však následně v protivládní bouře.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slzným plynem a vodními děly  turecká policie vytlačila většinu  protestujících z istanbulského náměstí Taksim

Slzným plynem a vodními děly turecká policie vytlačila většinu protestujících z istanbulského náměstí Taksim | Zdroj: Reuters

„Protesty probíhaly tak, jako každý den. Lidé byli v ulicích, byli tam vozíčkáři, kteří protestovali s léky v ruce. Přijely opět obrněné vozy a lidi začaly rozhánět vodními děly a plynem. Ty příjezdy byly za poslední hodinu dva a poslední byl dost brutální,“ říká česká učitelka Kateřina, která se nachází v Istanbulu.

Policisté podle jejích slov vtrhli i do Gezi, podpálili tam aktivistům stany a kopali do lidí. „V těchto okamžicích vidím jen dým a oheň,“ popisuje Češka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozehnání večerní demonstrace popsala česká učitelka Kateřina, která nyní pobývá v Istanbulu.

Ráno policisté nasadili proti demonstrantům na Taksimu vodní děla a slzný plyn. Olej do ohně pak přilila jejich odpolední akce v Gezi, kde mezi tábořící aktivisty vhodili několik granátů se slzným plynem, ač se guvernér Istanbulu na mikroblogovací síti Twitter zaručil, že proti táboru policie nezakročí.

Tisícovky Erdoganových odpůrců se proto přes sociální sítě domluvily na další demonstraci na Taksimu.

Česká konzulka v Istanbulu Nora Jurkovičová říká, že situace ve městě je napjatá. Policie podle ní používá mnohdy nepřiměřenou sílu, což se ukázalo i při dnešním vyklízení náměstí Taksim.

Erdogan odpoledne vyzval protestující, aby se stáhli i z parku Gezi, a označil protivládní demonstrace za úmyslný pokus o poškození obrazu Turecka.

Šéf turecké vlády si stojí pevně za svým a dává to jasně najevo, jak podotýká Jurkovičová. Erdogan již delší dobu upevňoval své mocenské pozice. Vypořádal se s armádou, která chránila sekulární charakter turecké vlády, připomíná bývalý český velvyslanec v Turecku Tomáš Láně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o aktuálním dění v Istanbulu zjišťovala redaktorka ČRo Silvie Třeslínová.

„Obvinil desítky, dokonce stovky důstojníků z pokusu o protivládní puč. Proces, jeden Ergenekon a druhý Balyoz, dosud nebyl ukončen. Důstojníci jsou stále zatčeni, stále se nenachází pádné důkazy, řízení často visí na vodě,“ vysvětluje diplomat.

V policejních řadách má Erdogan zase podporu tradicionalistů. Neutuchající protesty a reakce Západu, který kritizuje tvrdé zákroky proti aktivistům, ho však nutí začít jednat s demonstranty. Zítra se chce sejít s jejich zástupci.

Zda se jednání opravdu uskuteční, není jasné. Kromě dalších zákroků proti demonstrantům, které policie podnikla během úterý, dnes navíc byly zatčeny desítky právníků, kteří se sešli v jedné z istanbulských soudních síní a obvinili Erdoganovu vládu z toho, že šíří lživé informace o demonstrantech. Do soudu vtrhli policisté a protestující právníky odvedli do vazby, píše deník Hürriyet.

Turecká policie silou vytlačila demonstranty z náměstí Taksim v Istanbulu

Číst článek

Silvie Třeslínová, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme