Polská opozice žádá kvůli skandálu s kupováním poslanců demisi vlády

Polská vláda zažívá nejtěžší chvíle od svého vzniku. Opozice žádá demisi kabinetu Jaroslawa Kaczyńského a předčasné volby. Nejnovější skandál způsobila nahrávka, na které skrytá kamera zachytila premiérovy poradce, jak nabízejí opoziční poslankyni Renatě Begerové dobře placené funkce výměnou za to, že přejde na stranu vládní koalice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Adam Lipiński | Zdroj: ČTK

"Ty musíš mít tu funkci, ale ne hned. Mělo by to vypadat, jako žes k nám přešla z přesvědčení. Počkej tak dva týdny, jinak nás roznesou na kopytech," radil poslankyni Begerové hlavní politický poradce premiéra Adam Lipiński. Ujišťoval ji, že dobře placená místa se najdou i pro členy její početné rodiny. Opozice to považuje za vrchol politického cynismu a zvažuje podání trestního oznámení.

"Stejně jako se na perském trhu kšeftuje s koberci, tak ministr Lipiński kupčil s vládními funkcemi," prohlásil Bronislaw Komorowski z Občanské platformy. Premiér Jaroslaw Kaczyński ale mlčí a jeho poslanci se tváří, jakoby se nic nestalo.

"Používáme tytéž metody jako všude jinde na světě," hájí se šéf poslaneckého klubu Práva a spravedlnosti Marek Kuchciński. Za této situace není jisté, zda se premiérovi podaří najít v parlamentu spojence, kteří by podpořili jeho menšinovou vládu.

Martin Dorazín, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme