Poláci vyčíslili válečné škody způsobené Německem. Jdou do stovek miliard korun

Polsko ve druhé světové válce přišlo vinou Němců o více než pět milionů obyvatel. Němci rovněž v městské zástavbě způsobili škody přesahující 52 miliard zlotých (asi 312 miliard korun), z toho škody za 36 miliard zlotých (asi 216 miliard korun) postihly Varšavu. Alespoň podle expertů parlamentní komise, která připravuje vládě podklady pro chystané vymáhání odškodnění od Německa.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

S nápadem, aby Polsko vymáhalo škody způsobené nacisty, vyrukoval loni předseda vládní strany Jaroslaw Kaczyński. | Foto: Sławomir Kamiński | Zdroj: Reuters

Polsko tvrdí, že kvůli dlouhým desetiletím sovětské nadvlády nemohlo reparace vymáhat.

S nápadem vyrukoval loni v létě předseda vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński, podle kterého se obrovské válečné ztráty a škody napáchané nacisty dosud nepodařilo napravit.

‚Musíme využít každý den.‘ Němečtí lovci nacistů pokračují v pátrání na poslední chvíli

Číst článek

Varšava zatím tento požadavek Berlínu oficiálně nepředložila, ale téma zaznívá stále častěji, ačkoli německá vláda dala najevo, že žádné odškodnění nepřipadá v úvahu.

Až dosud se uvádělo, že za války Němci zabili okolo šesti milionů Poláků. Tento údaj ale podle komise připisoval Německu i ztráty zaviněné Sovětským svazem, který od září 1939 okupoval východní části tehdejšího Polska, jakož i masakry způsobené ukrajinskými nacionalisty.

Rukou Němců tak bylo podle předběžného odhadu zabito skoro 5,163 milionu Poláků. Sedm z deseti zabitých Poláků žilo ve městech. Nacisté také vyvraždili 90 procent polských Židů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme