Polští politici se přou o vládní letadla. Po tragédii u Smolensku je to citlivá otázka

Polská vláda bude létat novými letadly. U severních sousedů je to přitom citlivá věc. Sedm let po havárii letounu TU-154 u Smolensku, při které zahynul tehdejší prezident Lech Kaczyński s manželkou a stovka nejvyšších státních a armádních představitelů, se politici pořád dohadují, jakými stroji by měli členové vlády létat, aby se minimalizovalo riziko nehody.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letadlo Gulfstream. Podobným by brzy měli létat členové polské vlády. | Foto: Fotobanka Pixabay | Zdroj: Pixabay

Už za dva týdny by mělo začít sloužit polským vládním prominentům letadlo Gulfstream, menší tryskový stroj s doletem až 12 500 kilometrů.

Podobná letadla slouží státníkům a bohatým podnikatelům i jinde ve světě. Jenže v Polsku je debata o nákupu nové vládní letky po nehodě u Smolensku velmi zpolitizovaná.

Opozice ale zpochybňuje způsob výběru těchto nových strojů. „Náměstek ministra národní obrany neodpověděl na vážné pochybnosti Úřadu pro hospodářskou soutěž. Podle ní ministerstvo obrany favorizovalo jednoho výrobce a tím se dopustilo vážné chyby," řekl Radiožurnálu Tomasz Siemoniak, bývalý ministr obrany a opoziční poslanec za stranu Občanská platforma.

Polské ministerstvo přišlo s novým závěrem vyšetřování tragédie u Smolenska, údajně byla na palubě bomba

Číst článek

„Jsme transparentní. Ničeho se nebojíme. Je možné se seznámit s celým postupem a tím, jak výběrové řízení probíhalo. A to můžou udělat i poslanci Občanské platformy," reagoval Bartosz Kowniacki, náměstek polského ministra obrany zodpovědný za nákup nových letadel.

„Nesouhlasím s výrokem sněmovny, že jsme mohli postupovat jiným způsobem. Už na začátku výběrového řízení jsme věděli, že to budou letadla Boeing. Proto jsme se obrátili přímo na výrobce a ne na žádného prostředníka nebo firmu, která by na zprostředkování vydělala. Na výrobce, který nám dá také záruku," dodává Kowniacki.

Polská vláda bude mít zjevně bez ohledu na politické šarvátky brzy k dispozici nová letadla. Jejich bezpečný provoz bude podle stoupenců i kritiků současné vlády záležet hlavně na jejich obsluze.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme