Poškozená výletní loď Carnival Triumph dorazila po 5 dnech do přístavu

Poškozená výletní loď Carnival Triumph přistála před pátou ráno SEČ u amerických břehů. Pro více než čtyři tisíce cestujících na palubě tak končí pětidenní nepohodlí a špatné hygienické podmínky. Do přístavu ve státě Alabama ji dotáhly vlečné čluny. Lodi přestaly fungovat motory po víkendovém požáru a uvízla ve vodách Mexického zálivu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zhruba pět hodin bude trvat, než loď opustí poslední pasažéři.

Zhruba pět hodin bude trvat, než loď opustí poslední pasažéři. | Zdroj: Reuters

Vyloďování bude trvat nejméně pět hodin. Na lodi je 3200 pasažérů a 1000 členů posádky.

Byl to hrozný zážitek, takové jsou nejčastější reakce pasažérů. Na molu na ně čekala snad všechna americká média.

Lidé jim popisovali podmínky na lodi jako otřesné - docházela tam voda, potraviny, splašky se rozlévaly z přeplněných toalet. Kvůli zápachu museli lidé spát na chodbách nebo na otevřené palubě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přistání výletní lodi Carnival Triumph sleduje zpravodaj v USA Vít Pohanka

Komplikace způsobil požár ve strojovně na zádi v neděli časně ráno. Protipožární systém sice oheň úspěšně uhasil, takže se nikomu nic nestalo, loď ale ztratila pohon a také elektrický proud. Přestal tak fungovat i rozvod vody, odvod odpadů a samozřejmě také klimatizace.

Loď se přitom pohybovala v Karibiku u mexického pobřeží, kde bylo obrovské vedro. Postupně se sice podařilo nahodit náhradní generátory, ale ty svým výkonem pokryly jen část lodi, proto byly podmínky pořád velmi neradostné.

K lodi se musely dostat velké, tažné remorkéry, které mohou operovat na otevřeném moři, aby ji mohly odtáhnout do přístavu. Takových remorkérů ale není mnoho, navíc neplují příliš rychle. Proto se celý proces protahoval na několik dní.

Lidé popisovali podmínky na lodi jako otřesné. Kvůli zápachu museli spát na chodbách nebo palubách. | Foto: Reuters

Jestli padnou nějaké žaloby, zatím není jisté. Bude to záviset na posudcích a hodnocení lodních inspektorů, jestli za požár může někdo nést zodpovědnost.

„Vím, že podmínky na palubě byly velmi špatné. Vím, že to bylo moc těžké, a chci se za to znovu omluvit našim hostům,“ prohlásil šéf společnosti Carnival Gerry Cahill.

Americký Národní úřad pro bezpečnost v dopravě už zahájil vyšetřování požáru. Záležitost je prý však především věcí bahamských úřadů, protože loď plula pod bahamskou vlajkou.

Společnost Carnival, která loď provozuje, zrušila další plavby až do dubna. Dlouhodobé následky to ale nemusí nutně mít. Použít výletní lodě je totiž například právě v oblasti Karibiku stále výhodnější než zůstávat v hotelu.

Vít Pohanka, Jaromír Marek, Michaela Vydrová, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme