Povstalci se po smrti Kaddáfího chystají vyhlásit svobodnou Libyi

Nejpozději v pátek vyhlásíme Libyi za osvobozenou. Oznámil to libyjský premiér Mahmúd Džibríl, který zároveň potvrdil smrt Muammara Kaddáfího. Svržený diktátor zemřel podle Přechodné národní rady na následky střelných zranění při bojích v okolí Syrty, kde se po útěku z Tripolisu skrýval. Zemi vládl 42 let.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oslavy smrti diktátora Kaddáfího v Tripolisu

Oslavy smrti diktátora Kaddáfího v Tripolisu | Zdroj: Reuters

Střelbou do vzduchu a jásotem slaví Libyjci smrt Muammara Kaddáfího. Oslavy vypukly v Tripolisu, Benghází i v Misurátě a obchody dokonce rozdávají zboží zadarmo.

Dopadení a zabití plukovníka potvrdil úřadující premiér Libye Mahmúd Džibríl. Zemřel rukou revolucionářů, řekl.

Přechodná národní rada podle premiéra v průběhu několika příštích hodin oznámí, že země je zcela svobodná a že nastal čas pro novu a sjednocenou Libyi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dosavadní zprávy o dopadení Muammara Kaddáfího shrnuje Onřej Bouda ze zahraniční redakce Radiožurnálu

Zprávy o Kaddáfího smrti se nicméně stále upřesňují. Povstalci podle vlastních tvrzení dopadli plukovníka v jeho rodné Syrtě, kde se skrýval v kanalizační stoce. Jeho poslední slova měla být: Nestřílejte!

Strhla se ale přestřelka a Kaddáfího zasáhlo několik kulek. Měl prý zraněné nohy a povstalci ho chtěli převézt do nemocnice. Později Přechodná národní rada upřesnila, že byl zasažen i do hlavy a svým zraněním podlehl.

VÍCE O DOPADENÍ KADDÁFÍHO: Kaddáfí je po smrti, v Libyi vypukly oslavy

Televize Al-Džazíra odvysílala záběry, na kterých táhnou povstalci zakrvavené tělo, které údajně patřilo Kaddáfímu, ulicemi Syrty. Nyní je umístěno v mešitě v Misurátě, kde by ho měli identifikovat.

Muammar Kaddáfí se narodil 7. června 1942 poblíž města Syrta
- září 1969 stál v čele puče, který svrhl krále Idríse
Vzápětí vyhlásil republiku a zestátnil všechny zahraniční podniky
- 1973 vyhlásil kulturní a lidovou revoluci
- 1977 zavedl systém přímé vlády lidu (džamáhíríja)
- 2003 uznal odpovědnost za atentát v Lockerbie

Kaddáfí prchal ze Syrty dnes ráno těsně před tím, než město padlo do rukou povstalců. Jak uvedl francouzský ministr obrany Gérard Longuet, jeho konvoj zastavily francouzské stíhačky. Potvrdila se tedy původní informace, která hovořila o spojeneckém náletu.

Spolu s Kaddáfím zahynul i jeho syn Mutasim, který žil déle než otec, ale také nakonec podlehl zraněním. Vrchní velitel Kaddáfího vojsk zemřel přímo na místě.

Dalšího diktátorova syna Sajfa Isláma podle podle agentury AFP zadrželi povstalci na útěku ze Syrty, údajně byl postřelen a je v nemocnici. Televize Al-Arabíja už dokonce oznámila jeho smrt.

Premiér Džibríl zároveň vyzval Alžírsko, aby libyjské vládě vydala zbývající členy Kaddáfího rodiny, kteří do sousední země uprchli.

Svět mluví o zásadním přelomu

Podle ohlasů ze světa představuje Kaddáfího smrt zásadní přelom pro dění v Libyi. Představitelé Evropské unie vzkázali, že končí dlouhé éra despotismu a země má šanci na budování demokracie.

Podle amerického prezidenta Baracka Obamy znamená dnešní zpráva pro Libyjce konec "dlouhého a bolestivého období". Ve svém projevu Obama zároveň upozornil, že zemi nyní čeká nesnadná cesta k demokracii.

REAKCE OBAMY: Kaddáfího smrtí končí v Libyi dlouhé a bolestivé období

Český velvyslanec při NATO Martin Povejšil uvedl, že Kaddáfího smrt není bezpodmínečným důvodem pro ukončení operace Severoatlantické aliance v Libyi. Aliance podle Povejšila v nadcházejících dnech situaci vyhodnotí.

Dvaačtyřicet let u moci

Muammar Kaddáfí se u moci dokázal udržet neobyčejně dlouho. Do čela Libye se dostal vojenským převratem už v roce 1969. Nešetřil tvrdými výroky na adresu Západu a Židů.

Od slov přitom uměl přejít k činům: Libye celá léta financovala terorismus a teroristické útoky dokonce sama podnikala.

Muammar Kaddáfí na archovním snímku z června 2010 | Foto: ČTK

Ale když to začalo být příliš nebezpečné, Kaddáfí rychle obrátil. Jen pár dní po americkém svržení Saddáma Husajna v roce 2003 se zřekl terorismu i zbraní hromadného ničení. Vysloužil si za to vřelou pochvalu mezinárodního společenství.

U moci ho udržovalo rozdělování privilegií, populistická rétorika a samozřejmě i tvrdé represe. Nic z toho mu ale nakonec v současné občanské válce nepomohlo.


Zvětšit mapu

Martin Dorazín, Ondřej Houska, Ondřej Bouda, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme