Praha je ve sporu s Kanadou odhodlána k tvrdým krokům

Kanada musí zrušit vízovou povinnost pro české občany. V rozhovoru pro Český rozhlas to zdůraznila velvyslankyně při Evropské unii Milena Vicenová. A naznačila, že Praha je ve sporu s Kanadou za určitých okolností odhodlána k hodně tvrdým krokům.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Milena Vicenová

Milena Vicenová | Foto: Petra Čechová

Kanada víza pro Čechy zavedla loni v létě v reakci na četné žádosti českých Romů o azyl. Česko vízovou povinnost považuje za nepřijatelnou.

Evropská unie teď s Kanadou vyjednává o podpis obchodní smlouvy. Ta má usnadnit dovoz a vývoz a přinést tak hospodářské výhody v hodnotě mnoha miliard eur. Jenže dohodu musejí schválit parlamenty všech členských zemí EU. Pokud Kanada víza nezruší, může se podle Vicenové stát, že čeští zákonodárci dohodu neschválí.

„My zatím jenom naznačujeme, že pokud se jasně nezmění situace, pokud nebudou občané České republiky zase cestovat do Kanady bez víz tak, jak se sluší pro členskou zemi Evropské unie,“ řekla Milena Vicenová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Velvyslankyně při EU Milena Vicenová hovoří o vízech do Kanady v pořadu Stalo se dnes na Radiožurnálu.wav

Odmítnutí smlouvy o vzájemném obchodu by z české strany byl skutečně těžký diplomatický kalibr. Jenže ze slov velvyslankyně je jasně patrné, že Praze už dochází trpělivost.

Před koncem listopadu přijede do Česka mise kanadských expertů. Od Čechů by měla dostat další informace o podmínkách života romských občanů.

Česko přitom ve sporu s Kanadou fakticky nemůže dělat nic víc, než předkládat vlastní stanoviska a doufat, že Kanada svůj postoj změní. Jenže ani tady moc dobrých zpráv není.

„Nikdy ze strany Kanady nezaznělo konkrétní datum, kdy budou víza odstraněna,“ řekl Milena Vicenová.

Zrušení víz je prostě nakonec jen a jen na Kanadě, zvlášť když Evropa zrovna nehoří touhou udělat něco víc nad rámec hezkých slov.

Ondřej Houska, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme