Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Před 65 lety byl osvobozen koncentrační tábor v Dachau

Německo si připomnělo 65. výročí osvobození koncentračního tábora v Dachau. Německý prezident Horst Kohler během slavnostního aktu zdůraznil, že řádění nacionálních socialistů je třeba stále držet v paměti.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vězni koncentračního tábora Osvětim po osvobození v roce 1945

Vězni koncentračního tábora Osvětim po osvobození v roce 1945 | Foto: Muzeum Auschwitz-Birkenau

Dachau je podle spolkového prezidenta Köhlera symbolem hrůznosti nacistického režimu, který si je třeba připomínat. Je výstrahou, kam může dojít diktatura a rasismus. Dnešní připomínkové akce se účastnilo přes 300 přeživších.

Dachau byl vůbec prvním a nejdéle fungujícím koncentračním táborem. Prošli jím například bývalí čeští kardinálové Štěpán Trochta a Josef Beran, publicista Ferdinand Peroutka a z transportu smrti směřujícího do Dachau uprchl například spisovatel Arnošt Lustig. 1400 Čechoslováků se z něj nikdy nevrátilo.

Výročí dobytí Berlína

Před pětašedesáti lety navíc Rudá armáda dobyla Berlín. Bitvou o hlavní město Třetí říše vyvrcholily boje druhé světové války v Evropě. Pro vůdce Sovětského svazu Stalina bylo dobytí Berlína největším vojenským triumfem.

„Američané chtěli vyhrát válku, ale nepotřebovali gesta, za která by měli tisíce nebo desetitisíce vlastních mrtvých. Berlín neměl z vojenského hlediska žádný význam. Američané neviděli důvod, proč mít o deset nebo dvacet tisíc mrtvých více jenom kvůli tomu, aby mohla americká vlajka zavlát nad Reichstagem,“ vysvětlil nezájem americké armády vojenský historik Jiří Fidler.

Klára Stejskalová, Radek Pavlovič, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme