Před 65 lety byl osvobozen koncentrační tábor v Dachau
Německo si připomnělo 65. výročí osvobození koncentračního tábora v Dachau. Německý prezident Horst Kohler během slavnostního aktu zdůraznil, že řádění nacionálních socialistů je třeba stále držet v paměti.
Dachau je podle spolkového prezidenta Köhlera symbolem hrůznosti nacistického režimu, který si je třeba připomínat. Je výstrahou, kam může dojít diktatura a rasismus. Dnešní připomínkové akce se účastnilo přes 300 přeživších.
Dachau byl vůbec prvním a nejdéle fungujícím koncentračním táborem. Prošli jím například bývalí čeští kardinálové Štěpán Trochta a Josef Beran, publicista Ferdinand Peroutka a z transportu smrti směřujícího do Dachau uprchl například spisovatel Arnošt Lustig. 1400 Čechoslováků se z něj nikdy nevrátilo.
Výročí dobytí Berlína
Před pětašedesáti lety navíc Rudá armáda dobyla Berlín. Bitvou o hlavní město Třetí říše vyvrcholily boje druhé světové války v Evropě. Pro vůdce Sovětského svazu Stalina bylo dobytí Berlína největším vojenským triumfem.
„Američané chtěli vyhrát válku, ale nepotřebovali gesta, za která by měli tisíce nebo desetitisíce vlastních mrtvých. Berlín neměl z vojenského hlediska žádný význam. Američané neviděli důvod, proč mít o deset nebo dvacet tisíc mrtvých více jenom kvůli tomu, aby mohla americká vlajka zavlát nad Reichstagem,“ vysvětlil nezájem americké armády vojenský historik Jiří Fidler.