Bývalý brazilský prezident Lula da Silva je nevinný, rozhodl soud v jeho kauze bránění výkonu spravedlnosti

Bývalý brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva byl ve čtvrtek soudem zproštěn viny z bránění výkonu spravedlnosti, ze kterého byl obviněn v souvislosti s vyšetřováním obří korupční kauzy ovlivňující vrcholné politické dění v zemi. Lula bez ohledu na snahu svých advokátů a nedávné soudní tahanice stále zůstává ve vězení, kde si odpykává dvanáctiletý trest za korupci.

Brasília Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý prezident Brazílie Lula da Silva | Foto: Andre Penner | Zdroj: ČTK/AP

Lula byl původně obviněn z toho, že se pokoušel penězi umlčet jednoho v předních manažerů státní ropné společnosti Petrobras stojící v centru skandálu zasahujícího vrcholné politiky nejen z Lulovy politické strany. Soud však ve čtvrtek konstatoval, že obžaloba nepředložila dostatečné důkazy a výpovědi svědků nejsou věrohodné. S tím nakonec souhlasil i prokurátor.

Brazilský exprezident se vzdal policii a míří za mříže. Odsedět si má dvanáct let

Číst článek

Dvaasedmdesátiletý levicový politik, který je podle průzkumů hlavním favoritem říjnových prezidentských voleb, pobývá od dubna za mřížemi kvůli trestu za korupci. Podle soudu přijal jako úplatek od stavební firmy OAS luxusní byt ve městě Guarujá.

Lula odmítá, že by se dopustil trestného činu a jeho obhájci se snaží rozsudek zvrátit. O tom, zda bude moci kandidovat ve volbách, by měla v srpnu rozhodnout volební komise.

O minulém víkendu nastal v jeho případu zmatek, když jeden ze soudců odvolacího soudu rozhodl o Lulově propuštění na svobodu. Před věznicí se vzápětí shromáždil dav jeho příznivců, načež soud označil rozhodnutí soudce za neplatné a Lula zůstal za mřížemi.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme