Prezidentem Venezuely se stal Maduro. Opozice požaduje přepočítání hlasů

Podle oficiálních výsledků nedělních prezidentských voleb se novým prezidentem Venezuely stal Nicolás Maduro, kterého si jako svého loajálního nástupce vybral před svou nedávnou smrtí radikálně levicový a protiamerický Hugo Chávez. Volební účast dosáhla téměř 79 % z bezmála devatenácti milionů oprávněných voličů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezidentské volby ve Venezuele: Nicolás Maduro slaví vítězství ve venezuelských prezidentských volbách

Prezidentské volby ve Venezuele: Nicolás Maduro slaví vítězství ve venezuelských prezidentských volbách | Zdroj: Reuters

Nicolás Maduro, kandidát venezuelské vládnoucí strany a favorit předvolebních průzkumů, vyhrál venezuelské prezidentské volby s těsnou převahou 50,7 procenta platných hlasů.

Madurovým soupeřem ve volbách byl šéf venezuelské opozice Henrique Capriles. Získal 49,3 procenta platných hlasů a podle ústřední volební komise se jedná o těsnější vítězství, než bylo očekáváno. Prakticky to znamená rozdíl pouze 235 tisíc hlasů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci ve Venezuele sledují v Caracasu i spolupracovnice Českého rozhlasu Nina Hönigová a neoficiální pozorovatel i český europoslanec Edvard Kožušník

Capriles se však domnívá, že je v zemi snaha změnit výsledky nedělních prezidentských voleb. Uvedly to dnes zahraniční agentury s odvoláním na Caprilesův tweet a na potvrzení jeho obsahu ze strany spolupracovníků opozičního předáka.

„Upozorňujeme zemi a svět, že je snaha změnit vůli, kterou (ve volbách) vyjádřil lid," uvedl Capriles krátce před ukončením hlasování. Státní úřady podle něj napsaly svým zaměstnancům a dalším voličům, aby je přiměly hlasovat pro jeho rivala. Capriles taky poukazuje až na 300 tisíc případů celé škály údajné volební manipulace - od střelby až po opětovné otevírání volebních místností po oficiálním ukončení hlasování.

Představitelé venezuelské vlády označili podle Reuters Caprilesovo vyjádření za nezodpovědné. Podle nich vláda hodlá respektovat vůli lidu.

Těsné výsledky prezidentských voleb ve Venezuele vzbuzují pozornost světa

Číst článek

Oba kandidáti před volbami prohlásili, že budou respektovat výsledek voleb. Vyzvali ale také své příznivce, aby dávali pozor na případné podvody.

Nicolás Maduro (*1962)
Nový venezuelský prezident se narodil v kolumbijské Cucutě a pochází z dělnické rodiny odborového předáka. Pracoval jako řidič autobusu a později se stal odborovým předákem. Do venezuelské politiky vstoupil v roce 2000 jako poslanec. Následně zastával funkci předsedy parlamentu, šéfa diplomacie a viceprezidenta. 8. března 2013 se po smrti prezidenta Huga Cháveze stal prozatímním prezidentem Venezuely. Ve funkci byl potvrzen ve volbách 15. dubna 2013.

Henrique Capriles se ovšem dal slyšet, že výsledek voleb uzná až po manuálním přepočítání všech hlasovacích lístků v celé zemi. Auditem hlasovacích lístků by se tak měla potvrdit správnost elektronického hlasování.

„Prohrál jste! Vy i vaše vláda... Nebojujeme tu proti jednomu kandidátovi, ale proti zneužívání veřejných zdrojů a našich institucí. V nich leží moc. A ti, kteří ji teď mají v rukou, to dobře vědí, protože vyhlásili výsledky, které Madura povyšují na základě velice malé většiny,“ řekl ve svém projevu Henrique Capriles.

Poté, co se začaly zavírat volební místnosti, hlavní ústřední komise ujistila veřejnost, že volby se uskutečnily "zcela normálním a klidným způsobem". Nicméně kvůli těsnosti volebních výsledků již Národní volební rada oznámila, že audit ve všech volebních místnostech v zemi povede proto, aby tak potvrdila správnost výsledků z elektronického hlasování.

Podle bývalého velvyslance ve Venezuele Stanislava Slavického svědčí malý rozdíl mezi oběma kandidáty ve výsledcích prezidentské volby však o přítomnosti demokracie v zemi. Jen v zemích s diktaturou bývají výsledky voleb jednoznačné. „V Jižní Americe se nedemokraticky drží už jen Castrova Kuba a to ještě díky dotacím právě Hugo Cháveze,“ připomíná Stanislav Slavický.

Na bezpečnost voleb dohlíželo na 150 tisíc příslušníků bezpečnostních sil a zahraniční pozorovatelé. Jedním z neoficiálních pozorovatelů byl i český europoslanec Edvard Kožušník.

„Úplně přímo ty volby v průběhu dnešního dne, kdy jsem měl možnost navštívit několik desítek volebních místností, ovlivněny nebyly,“ říká z Caracasu neoficiální pozorovatel i český europoslanec Edvard Kožušník a pokračuje:

Prezidentské volby ve Venezuele: Příznivci Nicolase Madura | Foto: Reuters

„Ale určitě byly ovlivněny velkou masivní kampaní, která byla financována z veřejných prostředků jenom pro vládního kandidáta.“

Po volbách pronesl ministr obrany projev k veřejnosti, v němž mimo jiné vyzval ke klidu a respektu dosavadního výsledku.

Madurovo vítězství oslavovali jeho příznivci bouřlivě ve vládní čtvrti, kde si vyslechli projev nového prezidenta. Ve svém povolebním projevu Maduro vyjádřil svůj respekt vůči opozici a jejímu kandidátovi. Nový prezident v něm souhlasil s manuálním přepočítáním odevzdaných hlasů v celé zemi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Venezuelské prezidentské volby reflektovali v poledních Ozvěnách dne Radiožurnálu bývalý velvyslanec ve Venezuele Stanislav Slavický a redaktor zahraniční redakce Radiožurnálu Martin Ježek

„Řekl jsem to Vám, Caprilezi, a říkám to veřejně: jestli jsem prohrál třeba jen o jediný hlas, hned zítra vám funkci předám, ale to se nestane. Vyhrál jsem o 300 tisíc hlasů - rozhodli o tom lidé. Nechceme násilnosti, vyzýváme ke klidu, respektu a toleranci,“ prohlásil také ve svém projevu Nicolás Maduro.

„Atmosféra však nebyla tolik bujará, jako bylo zvykem dříve za prezidenta Cháveze," dodává z Caracasu spolupracovnice Českého rozhlasu Nina Hönigová.

Jan Prokeš, Nina Hönigová, Marína Dvořáková, Tea Turková, Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme