Prezidentku Libérie a držitelku Nobelovy ceny Sirleafovou čeká 2. kolo voleb

Čerstvá laureátka Nobelovy ceny míru Ellen Sirleafová z Libérie míří k jasnému vítězství v prvním kole prezidentských voleb. Historicky první žena svobodně zvolená do čela afrického státu bude ale muset nejspíš úřad obhájit ve druhém kole, protože její skóre nepřesáhne 50 procent hlasů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezidentka Libérie Ellen Johnsonová-Sirleafová | Foto: Reuters

První část liberijských voleb byla podle pozorovatelů férová a obešla se bez incidentů, opozice si ale stěžuje na údajné podvody ve prospěch Sirleafové a výsledek nehodlá uznat.

Favoritkou hlasování zůstává politička, kterou se Nobelův výbor rozhodl ocenit spolu se dvěma dalšími ženami za jejich úsilí o lepší postavení něžného pohlaví v rozvojovém světě.

Kartami by ve druhém kole liberijských voleb ale ještě mohl zamíchat někdejší velitel povstalců Prince Johnson, který skončil v prvním kole třetí a teď se čeká, komu vyjádří podporu.

Ellen Sirleafovou vyneslo do prezidentského úřadu v roce 2005 vítězství nad fotbalovou hvězdou 90. let Georgem Weahem. Její éra je zároveň obdobím naděje pro nejstarší africkou republiku. Následuje totiž po dlouhé občanské válce, ve které zahynulo na čtvrt milionu lidí. Teď je v Libérii mír, ale také pořád značná chudoba.

Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme