Princ Harry sklízí kritiku za přirovnání reálných bojů k počítačové hře

Slova britského prince Harryho o počítačových hrách coby průpravě pro střelbu na bojovníky Talibanu vzbudila některé ostře odmítavé reakce. Třetí osoba v nástupnictví na britský trůn na závěr působení v Afghánistánu přiznala zabíjení bojovníků Talibanu. Podle některých expertů by to pro Británii mohlo znamenat další bezpečnostní riziko.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Princ Harry na základně v jižním Afghánistánu | Foto: Reuters

„Harry je zbabělec,“ vzkázal přes Daily Telegraph mluvčí hnutí Taliban. Podle něj jsou princovy výroky „velmi ponižující pro všechny účastníky bojů“.

Podobně se vyjádřil i jeden nejmenovaný spojenecký velitel. Ten si myslí, že „popsat úsilí a smrt vojáků z desítek zemí jako hru, ukazuje nedostatek respektu“.

Přehrát

00:00 / 00:00

O skandálu kolem výroků prince Harryho mluvil Jaromír Marek ze zahraniční redakce ve Stalo se dnes

Za „arogantní a necitlivé“ označilo Harryho prohlášení nevládní sdružení Stop the War Coalition. Podle britských médií by se výroky mohly stát problémem i pro afghánského prezidenta Hamída Karzáího.

Poslanec afghánského parlamentu Šarífulláh Kamawal Daily Telegraphu řekl, že půjde o vítězství propagandy Talibanu a že celý incident urychlí stahování zahraničních vojáků ze země.

Princ Harry v rámci této mise sloužil na základně Bastion v provincii Hilmand na jihu Afghánistánu. Byl druhým pilotem bojového vrtulníku, a obsluhoval tak palubní zbraně.

Nasazený byl u 662. letky a jeho vrtulník létal jako podpora pozemních akcí proti Talibanu či jako doprovod britských nebo amerických vrtulníků, které evakuovaly zraněné vojáky.

Při své předchozí misi v Afghánistánu na přelomu let 2007-8 naváděl ze země vojenská letadla na stanovené cíle.

Jiří Hošek, Jaromír Marek, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme