Princ Harry sklízí kritiku za přirovnání reálných bojů k počítačové hře

Slova britského prince Harryho o počítačových hrách coby průpravě pro střelbu na bojovníky Talibanu vzbudila některé ostře odmítavé reakce. Třetí osoba v nástupnictví na britský trůn na závěr působení v Afghánistánu přiznala zabíjení bojovníků Talibanu. Podle některých expertů by to pro Británii mohlo znamenat další bezpečnostní riziko.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Princ Harry na základně v jižním Afghánistánu

Princ Harry na základně v jižním Afghánistánu | Zdroj: Reuters

„Harry je zbabělec,“ vzkázal přes Daily Telegraph mluvčí hnutí Taliban. Podle něj jsou princovy výroky „velmi ponižující pro všechny účastníky bojů“.

Podobně se vyjádřil i jeden nejmenovaný spojenecký velitel. Ten si myslí, že „popsat úsilí a smrt vojáků z desítek zemí jako hru, ukazuje nedostatek respektu“.

Přehrát

00:00 / 00:00

O skandálu kolem výroků prince Harryho mluvil Jaromír Marek ze zahraniční redakce ve Stalo se dnes

Za „arogantní a necitlivé“ označilo Harryho prohlášení nevládní sdružení Stop the War Coalition. Podle britských médií by se výroky mohly stát problémem i pro afghánského prezidenta Hamída Karzáího.

Poslanec afghánského parlamentu Šarífulláh Kamawal Daily Telegraphu řekl, že půjde o vítězství propagandy Talibanu a že celý incident urychlí stahování zahraničních vojáků ze země.

Princ Harry v rámci této mise sloužil na základně Bastion v provincii Hilmand na jihu Afghánistánu. Byl druhým pilotem bojového vrtulníku, a obsluhoval tak palubní zbraně.

Nasazený byl u 662. letky a jeho vrtulník létal jako podpora pozemních akcí proti Talibanu či jako doprovod britských nebo amerických vrtulníků, které evakuovaly zraněné vojáky.

Při své předchozí misi v Afghánistánu na přelomu let 2007-8 naváděl ze země vojenská letadla na stanovené cíle.

Jiří Hošek, Jaromír Marek, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme