Příští vláda má možnost do roku 2015 deficit v čerpání eurodotací dohnat, říká ekonom

Češi jsou nejhorší v čerpání dotací z evropských fondů. Podle Evropské komise za loňský rok v Česku nefungoval jako v jediné zemi Unie systém kontroly. Půl roku před koncem programovacího období může ČR oprávněně využít jen 35 procent částky, kterou má k dispozici. Podle některých ekonomů to ale můžou Češi ještě napravit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ekonomický analytik Petr Zahradník

Ekonomický analytik Petr Zahradník | Foto: Noemi Fingerlandová

Evropská komise kritizovala, že dotace rozdělovaly a zároveň kontrolovaly stejné úřady. Kvůli chybám a podvodům v čerpání eurofondů požaduje například vrácení zhruba 2,5 miliardy korun z regionálního operačního programu Severozápad. Ministr financí v demisi Miroslav Kalousek ale upozornil, že se systém kontroly změnil a audit spadá pod ministerstvo financí.

„Od 1. ledna 2013 ministerstvo provádí nejenom metodickou kontrolu, ale je přímo odpovědné za výkon auditu ve všech operačních programech. Byla to podmínka Evropské komise. A proto také neprodleně došlo k obnovení čerpání zdrojů z evropských fondů,“ vysvětlil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Brusel kritizuje Česko za špatnou kontrolu čerpání evropských peněz. Téma jsme na Radiožurnálu rozebrali s Petrem Zahradníkem, hlavním ekonomem Conseq a členem NERV

Místopředsedu KSČM Jiřího Doleše reakce Evropské komise nepřekvapila. Je to prý důsledek dlouhodobé rozhádanosti českých politiků.

„Nemyslím si, že by Evropská unie měla ambici vstupovat do našich politických problémů. Faktem je, že politická situace nenahrává nějakému koncepčnějšímu řešení, ale momentální zmatky kolem vlády by neměly ovlivnit profesionální chod úřadu,“ řekl.

Česko není úplně nejhorší, říká ekonom

Hlavní ekonom Conseq a člen NERV Petr Zahradník na Radiožurnálu upozornil, že podle jiné statistiky, kterou on má k dispozici, nejsou Češi v čerpání dotací z evropských fondů nejhorší.

„Tato statistika není pro nás úplně lichotivá, ale ještě za námi jsou Rumuni a Bulhaři. A přibližně na stejné úrovni Malťané, Maďaři, Italové a některé další národy. Jsme zcela určitě na chvostu pelotonu, ale podle mých informací ne úplně nejhorší,“ přiblížil.

Podle Zahradníka také není vše ztraceno. Příští vláda má na základě pravidla n+2 možnost až do roku 2015 deficit v čerpání dohnat. Mimo jiné to umožní centrální audit všech programů.

„Nedělám si iluze, že se dožene úplně všechno, je ale pár dalších kroků, kterými to lze napravit a to číslo v roce 2015 nebude tak špatné. Pak se samozřejmě lze připravit ještě daleko kompetentněji na období příští, což si myslím, že se děje,“ uvedl.

Pavla Firbacherová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme