Protivládní nepokoje v Egyptě se přehouply už do třetího dne
Střety protivládních aktivistů s policisty skončily v Egyptě až brzo ráno. A protestující se do ulic chystají znovu. Po vzoru Tunisu se už třetím dnem snaží svrhnout třicetiletou vládu tamního prezidenta Husního Mubáraka. Egyptská vláda protesty zakázala a slíbila, že proti jejich účastníkům tvrdě zasáhne.
Na různých místech Káhiry včera demonstrovaly stovky lidí, policie je rozháněla vodními děly, slzným plynem a gumovými projektily. Protesty trvaly přes celou noc a pokračovat budou i dnes. Zavřené proto zůstávají některé ulice a stanice metra v centru Káhiry.
Egypťané nespokojení s politickou a ekonomickou situací v zemi se inspirují událostmi v Tunisku. Požadují demokratické reformy a konec režimu prezidenta Mubáraka, který vládne zemi už 30 let.
O egyptských protestech mluvil na Rádiu Česko blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček
K dění v Egyptě se vyjádřila americká ministryně zahraničních věcí Hillary Clintonová. Uvedla, že Spojené státy situaci velmi pozorně monitorují a vyzývají všechny zúčastněné strany, aby jednaly zdrženlivě a vyhnuly se násilí.
„Spojené státy věří, že egyptská vláda má v tomto okamžiku možnost zavést politické, ekonomické a sociální reformy a adekvátně tak reagovat na potřeby a zájmy egyptského lidu,“ uvedla Clintonová.
Podle ní obyvatelé Středního východu, stejně jako lidé jinde, hledají příležitost, jak se podílet na rozhodnutích, která ovlivňují jejich životy. „Spojené státy podporují demokratické snahy kdekoliv na světě,“ dodala.
Vláda blokuje sociální sítě
Protesty pokračují navzdory úřednímu zákazu, bezpečnostní složky už zadržely na 1200 lidí. Podle blízkovýchodního zpravodaje Českého rozhlasu Břetislava Turečka se včera objevila fáma, že Mubarakův syn, o kterém se spekuluje, že by mohl být jeho nástupcem v prezidentské funkci po letošních prezidentských volbách, i s rodinou a desítkami zavazadel utekl do Londýna, stejně jako Mubarakova manželka. Američtí diplomaté na ambasádě v Káhiře tyto zvěsti ale dementovali.
„V oficiálních egyptských médiích jsou ty protesty a jejich důvody stále zpochybňovány, bagatelizují se. A zároveň vláda říká, že nebude omezovat svobodou projevu lidí; popírá třeba, že by blokovala internet, Facebook a Twitter, ačkoliv sami aktivisté, a také některé firmy na západě, které monitorují elektronický provoz ve světě, říkají, že egyptská vláda skutečně tato fóra blokuje, protože právě přes ně se lidé do ulic svolávají.“
Nynější situace je pro západní státy velmi prekérní, na čí stranu a do jaké míry se vlastně postavit. „Západ nechce, aby v Egyptě byla demokracie, Západ chce, aby tam byl Západu nakloněný režim, což vidíme desítky let,“ řekl Tureček.