První závěry Miloševičovy pitvy - infarkt myokardu

Dohady kolem smrti Slobodana Miloševiče pokračují. Nejnověji je rozvířila zpráva, že před smrtí našli odborníci v krvi bývalého jugoslávského prezidenta lék, který neměl předepsaný a který anuloval účinek léčiv na vysoký tlak. Haag stejně jako Bělehrad tak nyní netrpělivě čekají na definitivní závěry soudních lékařů. Podle předběžných výsledků zemřel Miloševič v cele haagského tribunálu na infarkt.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slobodan Miloševič

Slobodan Miloševič | Foto: AFP

Slobodan Miloševič zemřel na infarkt myokardu - takové jsou první výsledky pitvy bývalého jugoslávského prezidenta. Oznámil Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii v Haagu s tím, že definitivní zprávu soudních lékařů i s toxikologickými rozbory zveřejní tribunál co nejdřív. Ostatky Slobodana Miloševiče budou dnes předány jeho rodině.

Při pitvě Slobodana Miloševiče byli na žádost Bělehradu kromě nizozemských soudních lékařů i dva patologové ze Srbska a Černé hory. Nyní se ale čeká na výsledky toxikologických testů, které vyžadují více času. Definitivní zpráva se očekává ještě dnes nebo zítra. Už nyní se ale zdá být zřejmé, že ani ona nezastaví spekulace a úvahy o tom, že skutečné příčiny Miloševičovy smrti byly jiné, než udávají odborníci haagského tribunálu, případně, že péče o jeho zdraví nebyla dostatečná.

Spekulace kolem nepředepsaného léku

Mezitím nizozemská univerzita zveřejnila rozbor krve, odebrané dva měsíce před jeho smrtí. V ní vědci nalezli stopy po léku, který neměl předepsaný a který negativně ovliňoval účinek medikamentů na vysoký tlak. Napsala to agentura AFP s odvoláním na vyjádření nizozemského toxikologa Donalda Ugese. Testy prokázaly přítomnost rifampicinu, který se používá na léčbu lepry a tuberkulózy. Podle spekulací si tak chtěl Miloševič zajistit povolení k cestě do Moskvy, kde se chtěl léčit.

Carla Del Ponteová - hlavní žalobkyně haagského tribunálu - včera odmítala, že by právě ona byla přinejmenším částečně zodpovědná za smrt bývalého prezidenta, protože se Miloševič nemohl léčit v Rusku, jak nedávno žádal: "Nevím, proč bych měla takovou odpovědnost cítit," uvedla žalobkyně. Jak potom připomněla - nedovolit bývalému jugoslávskému prezidentovi odjezd do Moskvy bylo rozhodnutí soudu, které jí jako žalobkyni nepříslušelo. Bylo motivované obavami, že už by se Miloševič už z Ruska nevrátil.

Miloševič, přezdívaný balkánský Machiavelli, byl první hlavou státu v historii, kterou soudil mezinárodní tribunál kvůli obvinění z válečných zločinů. I když soud probíhal od roku 2002, rozsudku se nedočkal. Za vinu mu bylo kladeno rozdmýchávání nacionalistických vášní a rozpoutání několika válek v 90. letech na Balkáně. Aktivně se podílel na většině konfliktů v bývalé Jugoslávii.

Obvinění se konkrétně vztahovala na válečné operace, které Srbsko vedlo v letech 1991 až 1995 proti Chorvatsku a v Bosně a v letech 1998 až 1999 v jihosrbské provincii Kosovo. Miloševič, který byl postaven před haagský tribunál v roce 2002, všechna obvinění odmítal. Před ICTY se jako bývalý právník hájil sám, proces se ale neúměrně protahoval, a to i kvůli vážným zdravotním problémům obviněného.

Pohřeb prý v Bělehradu

Pohřeb bývalého jugoslávského prezidenta Slobodana Miloševiče bude v Bělehradě. Jeho syn Marko dnes nebo zítra přicestuje do Haagu, aby převzal Miloševičovy ostatky. Oznámila to agentura Reuters s odvoláním na právníka zesnulé hlavy státu.

Srbští socialisté už požádali vládu, aby umožnila důstojný pohřeb Slobodana Miloševiče. Podle mínění jeho stranických kolegů by mě být pochovaný na novém bělehradském hřbitově v Aleji významných srbských rodáků. Místo k poslednímu odpočinku nabídli také členové Srbské socialistické strany z Miloševičova rodného města Požarevac.

V Bělehradě nebo v Požarevci by mělo Miloševičovo tělo spočinout pouze v případě, že se budou moci pohřbu účastnit všichni členové rodiny. Tedy i vdova Mirjana Markovičová a Miloševičův syn Marko, kteří utekli před srbskými soudy do Ruska. Vše ale nasvědčuje tomu, že srbský prezident Boris Tadič nedá Miře Markovičové milost a pohřeb jejího manžela ve vlasti tak neumožní.

Úmrtí Slobodana Miloševiče dominuje už druhý den titiulním stránkách skoro všech deníků v Srbsku. "Mocní se bojí mrtvého Slobodana," píše na první stránce dnešní vydání deníku Glas Javnosti a připomíná, že představitelé Miloševičovy Srbské socialistické strany žádají premiéra, aby rozpustil parlament v případě, že úřady neumožní pohřbít bývalého prezidenta důstojně v Srbsku. Deník Kurir oslovuje čtenáře titulkem "Vrací se domů". Upozorňuje ale, že Miloševičova rodina si přeje jeho pohřeb v Srbsku. Nikdo ale nezaručí, že Miloševičova manželka Mira a jeho syn Marko neskončí v rukách policie, když na pohřeb přijedou z Ruska, kam utekli. List Danas píše, že Miloševič kolem sebe sice Srbsko semknul, aby je ale nakonec bezostyšně rozdělil na starousedlíky a uprchlíky, na světáky a Balkánce a na boháče a sirotky.

Milan Kopp, Pavel Novák, Martin Drtina, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme