Německá vláda musí prověřit, jestli USA používají základnu Ramstein v souladu s mezinárodním právem

Německá vláda by měla prověřit, zda Spojené státy využívají vojenskou základnu Ramstein v souladu s mezinárodním právem. Požaduje to soud v Münsteru, který posuzoval stížnost tří Jemenců na dronové útoky prováděné ze základny v jejich domovině.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letoun C-130 Hercules přelétá nad řídící věží na základně Ramstein v Německu, kterou využívají Spojené státy | Foto: David D. Underwood Jr., US Air Force | Zdroj: Wikimedia Commons | CC0 1.0

Příbuzní obětí dronových útoků původně požadovali přímo zákaz těchto útoků. Soud, jehož verdikt není pravomocný, jejich požadavek nepodpořil.

Senát USA schválil ukončení podpory saúdskoarabské koalice ve válce v Jemenu

Číst článek

Německá vláda ale musí vyjasnit, že se dronovými útoky řízenými ze svého území nekompromituje, a v případě porušení mezinárodní závazků apelovat u Spojených států na nápravu.

Soud uvedl, že Německo má povinnost chránit životy žalobců, kteří kvůli americkým dronovým útokům v roce 2012 ztratili své blízké. Ti se obávají dalších útoků. Americký soud podobnou stížnost zamítl.

„Letectvo Spojených států amerických z Německa nevypouští ani neovládá dálkově ovládané letouny jako součást našich protiteroristických aktivit,“ sdělil agentuře Reuters mluvčí US Air Force v Evropě.

V jemenském konfliktu proti sobě stojí mezinárodně uznaná vláda podporovaná saúdskoarabskou koalicí a západními vládami, a húsijští povstalci podporovaní Íránem. Tříletý konflikt způsobil podle OSN tíživou humanitární krizi, která se vyznačuje například všudypřítomným hladem nebo epidemiemi cholery.

hvl, mat Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme