Reformy zrušily nižší daně pro řecké ostrovy. Turisté to na cenách nepocítí, slibují místní

Vláda premiéra Tsiprase na nátlak eurozóny přijala první balík reforem, který ruší dosavadní výhody pro populární destinace v Egejském, Iónském či Středozemním moři. Pro řecké ostrovy to znamená, že už nebudou moct využívat nižších daní. Ke zdražení zájezdů či služeb ale podle Řeků podnikajících v turistickém ruchu dojde jen minimálně nebo vůbec.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řecký ostrov Kos. Přístav

Řecký ostrov Kos. Přístav | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Z útrob nákladního plavidla vyjíždí malý vysokozdvižný vozík a vykládá palety plné rýže, mouky, ale i zmrzliny nebo nábytek.

Hlavní dodavatel spolu s odběrateli kontroluje, zda je vše v pořádku a nic nechybí - rýže, krmivo pro kočky, sýr feta, množství odpovídá seznamu.

„Přivážíme zboží dvakrát týdně a myslím, že je to dostačující. Stejně tak v létě jako v zimě. Jen v zimních měsících toho pochopitelně přivážíme méně, protože de facto vozíme jen věci pro místní obyvatele,“ vysvětluje Dimitrios Tombazis.

Přehrát

00:00 / 00:00

Úlevy na daních pro řecké ostrovy po zavedení reforem končí. Jak to ovlivní cestovní ruch, se na Hydře ptal Robert Mikoláš

Hned vedle si majitel jednoho z hotýlků na Hydře prohlíží doručené židle. S něčím si není jistý, a tak telefonuje do recepce.

Nosiči ale neztrácejí čas a na poslušně čekající osly nakládají jednu bednu za druhou, až se jim hřbety prohýbají. Broskve, melouny, mléko, toaletní papír.

„Vezu to do vesnice Kamini, do tamního krámku. Cesta mi trvá tak půl hodiny,“ říká postarší muž s kšiltovkou na hlavě. Slunce tu pálí už od ranních hodin a jinak než pěšky se po ostrově nelze pohybovat. Na Hydře je totiž automobilový provoz zakázán.

„Máme vše, co potřebujeme. Někdy dostaneme potraviny s určitým zpožděním, ale není to nijak dramatické,“ odpovídá o chvíli později majitel zdejšího koloniálu. Horší to prý bude se zdražováním.

Od pondělí v Řecku vzrostou sazby DPH u řady zboží a služeb, a to z dosavadních 13 na 23 procent. Například na všechny zpracované potraviny - maso, ryby, cukr, rýži, mouku nebo mléčné produkty. Více Řekové zaplatí i za veřejnou dopravu nebo taxislužbu.

„Tak jako tak musíme nové daně zaplatit. Pro řadu obchodníků to však bude velký problém. Čekám, že příštích pět, šest měsíců to zvládnou, ale co dál? Kdo ví,“ dodává za zvuku hudby linoucí se z rádia nad pokladnou.

Řecké ostrovy totiž měly úlevy na daních, místo 23 procent platili zhruba o třetinu méně, a to právě kvůli tomu, že se všechno na ně musí dovážet, což něco stojí.

„Pro nás, pro dopravce to zůstane stejné, my už oněch 23 procent platíme. Ale pro místní hoteliéry a obchodníky se to samozřejmě změní. Když si ale vezmete, že třeba Turci platí velmi nízkou daň, tak nás to Řeky znevýhodňuje,“ vysvětluje Dimitrios Tombazis. A jaký tedy bude mít daňová reforma dopad na dovolené na řeckých ostrovech?

„Ve velmi složité pozici jsou hlavně na ostrovech v Egejském moři. Mají velký problém konkurovat nedalekému pobřeží, tedy Turecku. Když totiž Turci platí jen tříprocentní daň, jak s nimi můžeme v cenách dovolených soutěžit? Třeba já ale zdražovat nebudu, nemohu si dovolit odradit žádné turisty,“ slibuje pan Sotiris.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme