Robertson vyzývá USA ke změně postoje vůči spojencům

Mezinárodní bezpečnostní konference v Mnichově naznačila možné budoucí spory mezi evropskými členy NATO a Spojenými státy. Generální tajemník Severoatlantické aliance George Robertson varoval před neschopností NATO čelit mezinárodnímu terorismu, pokud Spojené státy nezruší omezení na prodej vyspělých zbrojních technologií spojencům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

R. Scharping a G. Robertson | Foto: ČTK/AP

Generální tajemník NATO George Robertson kritizoval Spojené státy za to, že zatím nezrušily omezení na prodej vyspělých zbrojních technologií spojencům, ale jen kritizují zaostalost jejich armád. Pokud Amerika tato omezení nezruší, zůstane sama, a Severoatlantická aliance ztratí svou akceschopnost, varuje Robertson. Aliance je přitom podle něj jedinou organizací schopnou celosvětově bojovat proti terorismu.

Robertson zároveň přiznal, že kritika technologické zaostalosti armád v Evropě a Kanadě ze strany USA je oprávněná. Evropské armády nejsou bezproblémově schopny zajistit ani přítomnost 50tisícového kontingentu na Balkáně. Američané by ovšem měli uvolnit omezení vývozu svých technologií evropským spojencům.

Německo na mnichovské konferenci zase dalo najevo, že neplánuje vyslat žádné své jednotky na Střední východ pro případný útok na Irák. Ministr obrany Rudolf Scharping navíc doporučil Spojeným státům, aby si pro další úder v boji s mezinárodním terorismem zajistily mandát OSN.

Jednání bezpečnostní konference probíhala za neprostupnými kordony policistů. Masových, ale pokojných protestů se v Mnichově účasnilo asi devět tisíc levicových radikálů. Organizátoři protestů si stěžují na bezdůvodné násilí policistů. Policejní prezident Koller je ale s prací svých 3000 mužů spokojen.

Vzhledem k nenásilnému průběhu převážně levicových akcí se policie zaměřila hlavně na filmování demonstrantů. "Je to velmi nebezpečné, zvláště pro naši demokracii. Tato akce je nepovolená a těmito videozáběry nás chtějí kriminalizovat", řekl Českému rozhlasu jeden z levicových aktivistů v Mnichově. Policisté celkem zadrželi asi šest stovek účastníků protestů.

Marika Táborská, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme